Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA

Artykuł
Chuck Hagel
Wikipedia/ Monica A. King/ Domena Publiczna

Premier Donald Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem; tematem rozmowy była głównie sytuacja na Ukrainie - poinformował CIR po spotkaniu.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronach kancelarii premiera, w czasie spotkania była również mowa m.in. o współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach obrony przeciwrakietowej, a także o przygotowaniach do szczytu NATO w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2014. Zostanie wtedy wybrany nowy Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego - podkreślono.

Sekretarz obrony USA od czwartku przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Tego dnia spotkał się z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Po spotkaniu Hagel zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal angażować się w bezpieczeństwo Europy i rozwijać partnerstwo z Polską oraz pozostają zdecydowane rozmieścić elementy obrony przeciwrakietowej w Polsce.

W 2018 r. w Redzikowie mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce mają się znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA. SM-3 (Standard Missile) są przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych w najwyższych warstwach atmosfery. Dotychczas są wykorzystywane w wersji morskiej na okrętach systemu Aegis. W najbliższych latach planuje się testy w locie pocisków w wersji lądowej, w tej samej konfiguracji, co przewidziana dla Polski.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 r. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy