„Kask Weterana”. Grafika nawiązuje do misji Wojska Polskiego

Artykuł
Kask zostanie wystawiony na aukcję
Fot. archiwum Marka Szatkowskiego

W związku z organizacją 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów zrodził się pomysł stworzenia wyjątkowego kasku motocyklowego. We współpracy z grafikiem z Art Garage z Sanoka Markiem Szatkowskim powstał ozdobiony motywami misyjnymi „Kask Weterana”.

Kaski motocyklowe zapewniają bezpieczeństwo, ale są także płaszczyzną wyrażania siebie, swoich hobby czy przekonań. Coraz częściej są manifestacją patriotycznych postaw. Podobnie jest w przypadku „Kasku Weterana”.

 

kask_4_670

(fot. Mariusz Sybilski)

– Grafika nawiązuje do misji Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie i przez to pojawiły się tu wybrane symbole tych operacji: śmigłowiec Mi-24, transporter Rosomak i sylwetka strzelającego żołnierza – opisuje Marek Szatkowski. – Sylwetki i linie horyzontu są wykonane czarną barwa, która dobrze się eksponuje na tle zachodu słońca. Dodatkowo z przodu kasku znalazł się element dekoracyjny w postaci srebrnego przyciemnianego pasa ze szparunkami, który przebiega wzdłuż kasku i się rozmywa na części tylnej – dodał grafik.

60 godzin pracy

Artysta spędził nad aranżacją kasku aż 60 godzin. W tym czasie zajął się demontażem, przygotowaniem skorupy do podkładowania, nakładaniem podkładu i malowaniem tła w żółtej bazie. Kolejne etapy to wykonywanie grafiki na kasku metodą aerografu i pędzla. Wszystko jest zamknięte siedmioma warstwami lakieru bezbarwnego i wypolerowane.

– Malowanie kasku było dla mnie wielkim zaszczytem i jednocześnie możliwością wsparcia działalności na rzecz weteranów. Cieszę się, że żołnierze nie zostają sami, a pamięć o ich poświęceniu trwa i jest kultywowana. Zapewniam, że na jednym kasku się nie skończy – podkreślił Szatkowski, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej PSP w Lesku.

Kask zostanie wystawiony na aukcję. Zysk z licytacji będzie przekazany na rehabilitację poszkodowanych weteranów.

Pomysłodawcą projektu „Kasku Weterana” jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała kask.

kask_6_670

(fot. Mariusz Sybilski)

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy