Żołnierze obrony terytorialnej będą mogli trzymać amunicję w domu

Portal TV Republika, kk 12-04-2024, 17:45
Artykuł
bielsat.eu

Parlament Estonii przyjął zainicjowany przez rząd projekt ustawy o zmianach dotyczących ilości amunicji, którą mogą w domach przechowywać żołnierze ochotniczej formacji obrony terytorialnej. Z dotychczasowych 200 sztuk liczbę tę podniesiono aż do 10 tysięcy - podała agencja BNS.

Celem zmian jest wyposażenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w możliwość „odpowiedzenia na różnego rodzaju zagrożenia”. Dotąd aktywny członek formacji mógł przechowywać w domu 200 nabojów ostrych. Zgodnie z nowelizacją na jedno miejsce składowania przypada do 10 tys. sztuk amunicji. Ilość zawartego w nabojach prochu nie może przekraczać 50 kg. Jednocześnie wprowadzono bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące miejsca przechowywania broni i nadzoru nad nią. Ustawa wprowadza też wymóg oznaczenia broni, która miałaby zostać użyta do obrony państwa.

Ochotnicy otrzymali też prawo do używania paralizatorów w miejscach, w których użycie broni palnej może być niebezpieczne dla osób postronnych. Za przyjęciem zmian głosowało 69 z 101 posłów jednoizbowego parlamentu Estonii.

Formacja obrony terytorialnej (Kaitseliit) jest dobrowolną organizacją zorganizowaną zgodnie z zasadami wojskowymi, posiadającą broń i prowadzącą ćwiczenia o charakterze militarnym. Jej celem jest zwiększenie gotowości narodu do obrony niepodległości Estonii i jej porządku konstytucyjnego.

Kaitseliit liczy ok. 18 tys. członków, a razem ze stowarzyszonymi z nią organizacjami - 29 tys.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy