Żaryn: Białoruska propaganda uderza w Polskę

Artykuł
Stanisław Żaryn
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę — napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że działania reżimu Łukaszenki są obliczone na dyskredytowanie naszego kraju.

„Białoruska propaganda kontynuuje działania informacyjne wymierzone w Polskę. Pretekstem są informacje o zebraniu ‘dowodów’ rzekomych zbrodni Polski popełnionych na granicy z Białorusią” — napisał na Twitterze Żaryn.

Do wpisu dodał zdjęcie z artykułami z białoruskich mediów. „W narracji obecnej w białoruskich i rosyjskich mediach widać wyraźnie próbę umiędzynarodowienia »dowodów« zgromadzonych przeciwko RP”  ocenił we wpisie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jego zdaniem, białoruskie — jak zaznaczył  „»śledztwo« będzie próbą prowadzenia dalszych działań politycznych przeciwko Polsce. Reżim Łukaszenki i wspierająca go Rosja będą sięgać po różne mechanizmy realizowania działań przeciwko Polsce”  ocenił.

Zdaniem Żaryna, Kreml działaniami hybrydowymi przeciwko Polsce chce m.in. doprowadzić do izolacji Polski, a także — jak podkreślił  „do uznania przez naszych sojuszników, że Polska nie powinna mieć wpływu na agendę relacji kraje NATO-Rosja”.

Czytaj: Żaryn: Siły Zbrojne RP na propagandowym celowniku Kremla

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy