Żaryn: Beneficjentem operacji hybrydowej Białorusi jest Rosja

Artykuł
W poniedziałek 85 osób nielegalnie przekroczyło polską granicę
Fot. Straż Graniczna

Trwa hybrydowa operacja przeciw Polsce ze strony Białorusi, jej beneficjentem jest Rosja - ocenił we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W poniedziałek 85 osób nielegalnie przekroczyło polską granicę.

- Operacja hybrydowa prowadzona przeciwko Polsce rękami reżimu Łukaszenki trwa. Działania prowadzone przez służby białoruskie są częścią wrogiej wobec Zachodu polityki Rosji. Od początku operacji wykorzystującej sztuczny szlak migracyjny oczywiste jest, że jej realnym beneficjentem pozostaje Kreml.

Straż Graniczna podała dane

Wczoraj na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się 85 cudzoziemców m. in. ob. Kamerunu, Iraku, Sudanu, Kuby. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali wczoraj aż 6 pomocników, w tym 5 cudzoziemców (ob. Kirgistanu i Ukrainy). W tym roku zatrzymano już 95 pomocników.

ZOBACZ: MSZ ws. misji na Ukrainie: Propozycja pozostaje do dyspozycji naszych ukraińskich przyjaciół

Natomiast dziś w nocy na granicy polsko-białoruskiej miały miejsce dwie siłowe próby przekroczenia granic. Rzucano kamieniami w patrole, uszkodzony został samochód służbowy SG. Na stronę polską nielegalnie przeszło łącznie 25 cudzoziemców ob. Iranu, Iraku, Kuby i Afganistanu.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania w pasie przy granicy z Białorusią - na obszarze 183 miejscowości - 115 w woj. podlaskim i w 68 w lubelskim wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Na ten teren nie można wejść od 2 września 2021 r. - zakaz wprowadzono najpierw w formule stanu wyjątkowego - do 30 listopada 2021 r., a po tym terminie i zmianie przepisów - rozporządzenia szefa MSWiA. W pasie granicznym trwa budowa bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej. Ma się ona zakończyć tak jak obecne rozporządzenie - do połowy roku.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy