Zarabiają zbyt mało, by się usamodzielnić

Portal TV Republika 24-11-2023, 15:15
Artykuł
polskieradio24.pl

„Trzy czwarte młodych ludzi do 30 lat w Hiszpanii nie może żyć niezależnie. Głównym powodem są niskie zarobki, które nie pozwalają na samodzielne wynajęcie mieszkania” - wskazały związki zawodowe CC OO na podstawie ostatnich danych Krajowego Instytutu Statystyki (INE) i Eurostatu.

Średni wiek uniezależnienia się młodych od rodziców wynosi obecnie 30,3 lata - to dwa lata później niż przed kryzysem finansowym z 2008 r. Jednak dopiero średnio w wieku 38 lat ponad połowa Hiszpanów (55,5 %) osiąga tzw. "pełny pakiet autonomii osobistej" dzięki temu, że posiada umowę o pracę na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze godzin.

Do tego czasu 30-latków stać najwyżej na dzielenie kosztów mieszkania ze swoją parą, a najczęściej tylko na wynajęcie pokoju obok innych, obcych osób w takiej samej sytuacji. Ze względu na inflację i brak oszczędności jedna czwarta Hiszpanów dzieli mieszkanie z osobami spoza rodziny, w tym osoby starsze, do 60 lat - według dyrektora portalu nieruchomości pisos.com Ferrana Fonta.

Chciałabym mieszkać sama, ale nie mogę wydawać 70 % moich zarobków na mieszkanie” - powiedziała Mireia z Barcelony w rozmowie z portalem 20.minutos.es.

Nie włączam ogrzewania i kupuję tanie jedzenie, aby mieszkać niezależnie" - powiedziała 51- letnia Tony Cruzado z Madrytu wychowująca nastoletnią córkę.

Obietnica studiowania i ciężkiej pracy, aby zdobyć stabilne zatrudnienie i żyć godnie, już nie sprawdza się” - skomentował 20.minutos.es. - „Bardzo trudno jest znaleźć osobę poniżej 30 lat, która ma umowę o pracę na czas nieokreślony i zdołała usamodzielnić się".

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy