„Zapłacą” za każdą jedną zbrodnię. USA podejmuje zdecydowane kroki

Artykuł
Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Agencja Unkriform poinformowała o nowych planach USA, co do schwytania rosyjskich zbrodniarzy. Mianowicie, ministerstwo sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi doświadczonego prokuratora w ramach starań strony amerykańskiej o ściganie zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.

"W celu dalszego wzmocnienia naszego partnerstwa ministerstwo sprawiedliwości oddeleguje doświadczonego prokuratora do Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni przeciwko Ukrainie, utworzonego na bazie Wspólnego Zespołu Śledczego", powiedział Garland. 

Wyjaśnił, że przedstawiciel prokuratury generalnej USA będzie miał swoją siedzibę w Hadze, w Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy w Dziedzinie Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.

Ponadto, według Garlanda, Waszyngton planuje latem tego roku oddelegować swojego stałego radcę prawnego do ambasady USA w Kijowie. Jego zadaniem "będzie współpraca z ukraińskimi partnerami nad całą listą złożonych kwestii w sektorze wymiaru sprawiedliwości". 

Garland powiedział również, że rozmawiał z prokuratorem generalnym Ukrainy o dalszych wspólnych wysiłkach na rzecz pociągnięcia rosyjskiego reżimu do odpowiedzialności za jego okrucieństwa. Dodał, że istnieje także współpraca na poziomie grupy zadaniowej KleptoCapture, utworzonej niedawno w USA, która "nadal ściga i przejmuje aktywa objętych sankcjami zwolenników Kremla i rosyjskiego wojska".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy