Zamachowiec zaatakował brytyjski pojazd dyplomatyczny

Artykuł
Domena Publiczna

Brytyjski obywatel był wśród pięciu osób, które zginęły w czwartek w zamachu samobójczym na samochód należący do brytyjskiej ambasady w Kabulu – poinformowało afgańskie MSW w oświadczeniu.

 Pozostali czterej zabici w zamachu to Afgańczycy - podano oficjalnie. W eksplozji rannych zostało ponad 30 ludzi.

Do ataku doszło na wschodzie miasta, gdzie mieści się wiele budynków zagranicznych misji i międzynarodowych obiektów militarnych. Rzecznik brytyjskiej ambasady potwierdził, że celem ataku był brytyjski pojazd dyplomatyczny.

Według wiceministra spraw wewnętrznych generała Ajuba Salangiego zamachowiec jechał na motocyklu.

W afgańskiej stolicy prawie codziennie dochodzi do zamachów, w czasie gdy większość zagranicznych oddziałów przygotowuje się do wycofania z kraju z końcem roku.

W poniedziałek dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło w ataku bombowym w Kabulu, a dzień wcześniej w wyniku zamachu samobójczego na meczu siatkówki w prowincji Paktika śmierć poniosło 57 osób. Był to najkrwawszy atak w Afganistanie od grudnia 2011 r.

Wielka Brytania wycofała w poniedziałek swoich ostatnich żołnierzy z południa Afganistanu, jednego z najbardziej niespokojnych regionów w kraju. W Afganistanie w ciągu trwającego 13 lat konfliktu zginęło 453 brytyjskich wojskowych.

Większość sił bojowych NATO, z USA na czele, opuści Afganistan do końca grudnia. W kraju pozostanie ok. 12,5 tys. żołnierzy, którzy mają szkolić i wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa. Dziennik "New York Times" informował jednak w weekend, że prezydent Barack Obama w ostatnich tygodniach podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu misji sił USA w Afganistanie w 2015 roku.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy