Za nami Futurist of The Year 2024 - największe futurologiczne wydarzenie w Europie

Portal TV Republika/sg 15-04-2024, 19:20
Artykuł
SGMK

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika z dumą informuje o sukcesie pierwszej edycji międzynarodowego, interdyscyplinarnego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024. Trwające trzy dni święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, kongres Futurist of The Year 2024 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi – to największy w Europie Środkowej kongres naukowy skupiony na przyszłości.

Futurist of The Year 2024 to największy międzynarodowy kongres naukowy, zorganizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika i Akademię Kopernikańską, przy wsparciu wielu partnerów i patronów. Wydarzenie odbyło się w Warszawie w dniach 9-11 kwietnia br. Jego ideą było stworzenie międzynarodowego i interdyscyplinarnego miejsca do debaty o przyszłości technologii, ekonomii, bankowości i edukacji. Prelegentami kongresu byli wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z czołowych ośrodków naukowych i badawczych na świecie. Trzydniowe wydarzenie zainaugurował wykład laureata Nagrody Nobla, profesora Didiera Queloza, pt. „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”. Uroczystego otwarcia dokonał JM dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Podczas pierwszego dnia Kongresu FOTY 2024 dyskusja dotyczyła przyszłości nowoczesnych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji. Drugiego dnia eksperci rozmawiali na tematy związane z przyszłością finansów na świecie. Natomiast trzeciego dnia skupiono się na przyszłości edukacji i nauki.  

Kongres FOTY2024 w liczbach:

29 prelegentów: Grupa światowej klasy naukowców, w tym laureat nagrody Nobla, którzy razem opublikowali ponad 1,500 artykułów naukowych i książek oraz zdobyli ponad 100 międzynarodowych nagród.

Ponad 600 uczestników na miejscu

Ponad 25 godzin transmisji na żywo: Kilkanaście tysięcy obserwujących online, co pozwoliło na globalny zasięg transmisji na żywo i relacji z kongresu.

100 godzin rozmów, paneli i dyskusji: Zawarte w formalnych sesjach oraz podczas przerw kawowych i spotkań kuluarowych.

45 różnych sesji tematycznych: Zorganizowanych w ciągu trzech dni, w tym panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty, które dotykały kluczowych tematów z przyszłości technologii, finansów, edukacji i nauki.

15 paneli dyskusyjnych: Skupiających się na najbardziej aktualnych i palących kwestiach, z udziałem ekspertów o międzynarodowej renomie.

10 wykładów specjalnych dla studentów i doktorantów SGMK – prowadzonych przez naukowców, futurologów i specjalistów z najważniejszych ośrodków naukowych świata jak na przykład  – Prof. Mariarosaria Taddeo, Prof. Mark Coeckelbergh, Jonathan Brill, Dr. Ousmène Jacques Mandeng, Dr. Michael L. Brodie, Gerd Leonhard, Thomas Frey, czy Prof. Peter C. Bishop.

5 kluczowych warsztatów: Prowadzonych przez uznanych liderów myśli, które pozwoliły uczestnikom zgłębić specyficzne zagadnienia i umiejętności.

Tysiące interakcji: Każda sesja generowała liczne pytania i komentarze zarówno w sali, jak i przez platformy internetowe, odzwierciedlając wysoki poziom zaangażowania uczestników.

Niezmierzone momenty inspiracji: Tysiące uśmiechów i „aha” podczas odkrywania nowych idei i rozwiązań, które będą miały wpływ na przyszłe kierunki badawcze i rozwojowe.

100% zachwyconych prelegentów zagranicznych

Naukowcy Cambridge, Harvard, Oxford O PRZYSZŁOŚCI TECHNOLOGII 

Pierwszego dnia Kongresu debata toczyła się wokół nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i jej wpływie na nasza przyszłość w obszarach biznesu, uniwersytetu i całego Państwa. Jak się przygotować na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym, czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna? – na te pytania starali się odpowiedzieć znakomici prelegenci Kongresu. Wśród których znaleźli się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie: prof. Didier Queloz (Uniwersytet w Cambridge i ETH Zurych), Jonathan Brill (Futurolog), prof.  John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki), prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), prof. Mariarosaria Taddeo (Uniwersytet Oksfordzki oraz Instytut Alana Turinga), dr Dorothea Baur (Baur Consulting), prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), prof. Nick Bostrom (Oxford University Future of Humanity Institute).

PLEBISCYT – Futurist of The Year 2024

Zakończeniem dnia FOTY 2024 była uroczysta Ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie „FUTURIST OF THE YEAR 2024”. Laureaci, wybitne postacie i osoby zasłużone dla przyszłości, zostały uhonorowane za swój istotny wkład i działalność w dziewięciu kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna oraz Ekonomia. 

Laureatami pierwszego plebiscytu FUTURIST OF THE YEAR 2024 zostali:

  • Futurist of The Year | ASTRONOMIA – dr. hab. Maciej Mikołajewski
  • Futurist of The Year | GOSPODARKA – Tomasz Biernacki
  • Futurist of The Year | BANKOWOŚĆ – prof. Paul Krugman
  • Futurist of The Year | MEDYCYNA – Beata Drzazga
  • Futurist of The Year | TECHNOLOGIA – Michał Świerczewski
  • Futurist of The Year | FILOZOFIA/PSYCHOLOGIA – Dr Jordan Peterson
  • Futurist of The Year | CYBERBEZPIECZEŃSTWO – Jarosław Królewski
  • Futurist of The Year | ENERGIA – Wojciech Dąbrowski 
  • Futurist of The Year | CHARYTATYWNOŚĆ – Rafał Brzoska i Omenaa Mensah

“Bardzo się cieszę, że do najwybitniejszych plebiscytu Futurist of The Year kapituła postanowiła dołączyć i nagrodzić naszego przyjaciela z Zachodu, wybitnego ekonomistę Paula Krugmana, z którym współpracuję w City University of New York. Profesor Krugman przyjedzie do Polski i będzie w tym samym miejscu, w którym dzisiaj stoimy. Dziękuję jeszcze raz” – powiedział prof. Konrad Raczkowski z City University of New York, który odebrał nagrodę w imieniu prof. Paula Krugmana. Podczas przemówienia dodał, że prof. Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii przyjedzie osobiście do Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika jeszcze w czerwcu tego roku.

Kapituła plebiscytu zdecydowała również o przyznaniu NAGRÓD SPECJALNYCH | Futurist of The Year 2024, które otrzymali: prof. Didier Queloz, Jonathan Brill, prof. John Tasioulas, dr Michael L. Brodie, dr Dorothea Baur, prof. Mark Coeckelbergh, dr Ousmène Jacques Mandeng, Thomas Frey, prof. Peter C Bishop.

W składzie komisji konkursowej znalazły się wyjątkowe osobistości świata nauki, naukowcy i specjaliści, wśród których byli: Prof. Marios Loukas, Prof. Peter C. Bishop, Prof. Saša Horvat, Zofia Bugajna-Kasdepke, Mgr. Inż. Nikola Bukowiecka, Agnieszka Kępińska-Sadowska, Grzegorz Piwnicki, Karol Sadaj, Łucja Woźnica, Anna Żywiołek, Philipp Eichholzer.

Naukowcy i eksperci z Harvard, Singularity University, Accenture, Związku Banków Polskich i Narodowego Banku Polskiego O PRZYSZŁOŚCI FINANSÓW

Podczas drugiego dnia Kongresu Futurist of The Year 2024 eksperci dyskutowali o przyszłości finansów i bankowości oraz postępującej cyfryzacji tych obszarów i jej wpływie na naszą przyszłość. Jak nowe technologie i zmieniające się oczekiwania klientów kształtują innowacyjne produkty i usługi oferowane przez banki komercyjne, o tym czy większość pieniędzy jest już cyfrowa, czym jest platforma rozwiązywania problemów oparta na sztucznej inteligencji, jak powinniśmy tworzyć trajektorię przyszłości nadchodzących epokowych zmian, o tym czy wojna niemilitarna jest przyszłością, czy może już teraźniejszością, a także o predykcjach w bankowości centralnej i jaka będzie wspólna przyszłość finansów i nauki – na te tematy dyskutowali i wciągali w polemikę uczestników kongresu nasi znakomici prelegenci, wśród których znaleźli się: dr Mark Esposito (Uniwersytet Harvarda)prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), dr Ousmène Jacques Mandeng (Accenture i Harvard Review), dr Tadeusz Białek (Prezes Związku Banków Polskich), Agnieszka Bochacka (Singularity University, PwC), prof. Konrad Raczkowski (City University of New York), Gary A. Bolles (Singularity University), gen. Cezary Janowski (Sztab Generalny Wojska Polskiego) oraz dr Tomasz Pawlonka (Związek Banków Polskich).

Światowa czołówka futurologii i znakomici naukowcy o przyszłości nauki i edukacji

Trzeciego, ostatniego dnia Kongresu poruszono tematy związane z przyszłością edukacji i nauki, przyglądając się wpływowi nowych technologii eksponencjalnych, zwłaszcza sztucznej inteligencji, na przyszłość procesu nauczania oraz rynku pracy. Jaki te zmiany będą miały wpływ na funkcjonowanie biznesu, ośrodków nauki, gospodarki Państwa? jak nowe technologie wpłyną na przyszłość edukacji i nauki, jaki wpływ wywrze sztuczna inteligencja i inne technologie eksponencjalne na edukację, pracę i społeczeństwa w najbliższym dziesięcioleciu. Czy czeka nas nowa koncepcja edukacji i prawdziwy skok w przyszłość, o możliwościach finansowania nauki, wsparcia publicznego i prywatnego budowy kapitału żelaznego uczelni i przyszłości szkolnictwa wyższego w świecie gwałtownej digitalizacji, o tym co łączy futurologię i edukację i w końcu o tym, czy ostatecznie AI nas zje? – na te i wiele innych pytań odpowiedzieli wybitni eksperci i naukowcy, wśród ktrych byli m.in.: Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata), Thomas Frey (futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie), prof. dr hab. Krzysztof M. Górski (Akademia Kopernikańska, NASA), prof. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski, Narodowy Uniwersytet w Singapurze), dr Jakub Morze (najmłodszy profesor SGMK, Uniwersytet Technologiczny w Chalmers), dr Saša Horvat (Uniwersytet w Rijece, SGMK), prof. Wesley Rosslyn-Smith (Uniwersytet w Pretorii), Karolina Wilamowska (European LegalTech Association), prof. Grzegorz Górski (Akademia Jagiellońska), Nikola Bukowiecka (University of Rhode Island, Harvard i NASA), prof. Peter C. Bishop (futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston). 

Gala wręczenia nagród finału konkursu „Dom Kopernika”

Na zakończenie, ostatnim punktem programu futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, była Gala wręczenia nagród finału konkursu „Dom Kopernika”. W pierwszym etapie konkursu, w którym wzięli udział maturzyści, studenci i absolwenci, wyłoniono 30 osób, którzy wzięli udział w kongresie naukowym Futurist Of The Year 2024. Do finału konkursu “Dom Kopernika” dostało się 5 uczestników. Spośród których komisja konkursowa wyłoniła dwoje zwycięzców.  Zostali oni nagrodzeni podczas Gali wręczenia nagród w ostatni dniu kongresu FOTY2024. Serdecznie gratulujemy! 

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również towarzyszące wydarzenia #FOTY2024, równolegle trwały konferencje naukowe „Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii oraz Kolegium Nauk Prawnych. Podczas obchodzonego Święta Nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przez trzy dni odbywały się zajęcia dla studentów prowadzone przez prelegentów kongresu.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ważnym ośrodkiem akademickim w Europie Środkowej, czerpiącym inspirację z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców - Mikołaja Kopernika. Od początku swojej działalności SGMK kładzie nacisk na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność oraz międzynarodowość.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi oraz relacją wideo z kongresu ->  www.youtube.com/futuristoftheyear  oraz do zapoznania się z informacjami na stronie www.futuristoftheyear.com.

 

Źródło: Telewizja Republika/SGMK

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy