Wrócili żołnierze zabezpieczający ewakuację z Afganistanu. Błaszczak: Dziękuję za Wasz profesjonalizm

Artykuł
Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom
Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował samolot z polskimi żołnierzami, którzy brali udział w misji ewakuacyjnej mieszkańców Afganistanu. Misja ewakuacyjna trwała ponad tydzień. Wojsko Polskie ściśle współpracowało w tym czasie z polskimi dyplomatami.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom. – Dziękuje Wam za tę misje, którą wykonywaliście w ostatnich dniach. Dzięki takiej misji jak ta dbamy też o bezpieczeństwo naszego kraju. Szczególne słowa podziękowania kieruję do żołnierzy GROM i pilotów. Dziękuję za Wasz profesjonalizm – mówił.

Polacy ewakuowali też obywateli państw sojuszniczych oraz współpracujących z sojusznikami i organizacjami międzynarodowymi obywateli Afganistanu ( m. in. współpracowników Litwy, Łotwy, Holandii, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego).

Wczoraj po godzinie 10 na warszawskie lotnisko przyleciał ostatni samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu.

Podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał, że w zeszły poniedziałek po decyzji o przeprowadzeniu operacji ewakuacji został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą, Tbilisi w Gruzji, Navoi w Uzbekistanie i afgańskim Kabulem. – Na odcinku Warszawa – Navoi latały samoloty rządowe, cywilne. Natomiast między Navoi a Kabulem latały samoloty wojskowe – mówił Dworczyk.

Dworczyk wyjaśnił, „było to związane i ograniczone przepisami, które w dzisiejszej sytuacji w Afganistanie obowiązują”. – Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi tudzież z polską dyplomacją – podał szef KPRM.

Powiedział również, że „ewakuowani to były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu”. – Te osoby wraz z rodzinami otrzymały taką możliwość i przeprowadziliśmy tę ewakuację. W ciągu tych dni udało nam się absolutną większość tych osób, do których udało się dotrzeć, ewakuować do Polski – podał.

– Poza wywiązaniem się z honorowego zobowiązania wobec osób, które pomagały Polakom w ciągu ostatnich 20 lat, pomogliśmy obywatelom i rządom innych krajów – Litwie, Estonii, Holandii, Czechom, Niemcom, organizacjom takim jak MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz innym organizacjom międzynarodowym, które zwróciły się do nas o pomoc – dodał.

Źródło: portal TV Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy