Wraca sprawa Nangar Khel. Sąd Najwyższy rozpozna apelację

Artykuł
FLICKR/DAVID BERKOWITZ/CC BY 2.0

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego rozpozna dzisiaj apelację od wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie skazującego czterech polskich żołnierzy za ostrzelanie wioski Nangar Khel w Afganistanie w 2007 roku.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że zdarzenia, do których doszło w Nangar Khel nie były zbrodnią wojenną, ale źle wykonanym rozkazem. W związku z tym wymierzył oskarżonym kary pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do dwóch lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Apelację od tego wyroku wniósł zarówno prokurator, jak i obrońcy oskarżonych.

Do tragedii w afgańskiej wiosce Nangar Khel doszło 16 sierpnia 2007 r., gdzie w wyniku ostrzału przez polski oddział na miejscu zginęło sześć osób, a dwie zmarły w szpitalu.

W 2008 r. prokuratura oskarżyła o zbrodnię wojenną siedmiu żołnierzy, którzy wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego z 2011 r. zostali uniewinnieni. Od tego wyroku prokuratura złożyła apelację do Sądu Najwyższego, który w 2012 r. w stosunku do trzech oskarżonych utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, a sprawę pozostałych czterech zwrócił Wojskowemu Sądowi Okręgowego do ponownego rozpoznania.

Źródło: sn.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy