Wizyta ministra Macierewicza w Afganistanie. Podziękowania dla żołnierzy i życzenia świąteczne

Artykuł
facebook.com/DPIMON

W niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z polskimi żołnierzami służącymi w Afganistanie. Dziękował żołnierzom za służbę i podzielił się z nimi opłatkiem.

Ministrowi towarzyszyli dowódcy: operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki, Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut oraz Jednostki Wojskowej Komandosów płk Wiesław Kukuła.

Jako pierwszych minister obrony narodowej odwiedził żołnierzy wojsk specjalnych, którzy swoją bazę mają w Kandaharze. Podczas spotkania szef polskiego MON podziękował żołnierzom za ich nienaganną i pełną poświęcenia służbę.

– Rozmawiałem dziś o tym, jak wygląda wasza misja, jak wyglądają wasze osiągnięcia. To robi wrażenie nie tylko tutaj, ale także w kraju. Gratulacje to nie jest najlepsze słowo, które w takiej sytuacji można powiedzieć. (…) Ja czekałem na to spotkanie osiem lat i jestem szczególnie zadowolony, że mogę się z wami spotkać po tak długim czasie i powiedzieć, jak bardzo dla nas wszystkich ważne jest to, co robicie. Ważne nie tylko ze względu na to, jak wpływacie na sytuację w Afganistanie, ale przede wszystkim ze względu na to, jakie zdolności zdobywacie później dla służby w Polsce. Wszystko, czego się dziś dowiedziałem, wskazuje na to, że skuteczność ewentualnego działania, jeśli byłoby ono konieczne w Polsce, dzięki temu doświadczeniu będzie taka, jaka nam jest potrzebna – powiedział minister Macierewicz.

Obecnie żołnierze wojsk specjalnych służący w Afganistanie m.in. monitorują oraz koordynują operacje specjalne prowadzone przez siły afgańskie, a także prowadzą działania mające na celu rozwijanie zdolności taktycznych operatorów afgańskich sił specjalnych.

Na zakończenie pobytu w bazie polskich sił specjalnych minister Antoni Macierewicz przekazał świąteczne życzenia żołnierzom i ich rodzinom. – Jest moment Bożego Narodzenia. To moment myślenia o rodzinach, o kraju, o tym co tam się dzieje. Dzieje się lepiej niż się działo. A będzie się działo jeszcze lepiej. (…) Każdy z Was służąc tutaj, ryzykując tutaj, może mieć absolutną pewność, że to się opłaci. Opłaci się Waszym rodzinom i Polsce. Życzę Wam dobrych i spokojnych świąt – dodał minister.

Wizyta w Kandaharze była także okazją do rozmów polskiego ministra obrony z dowódcą Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A). Gen. bryg. Sean Swindell oraz minister Antoni Macierewicz rozmawiali m.in. na temat działań prowadzonych przez siły specjalne w Afganistanie oraz sytuacji bezpieczeństwa w tym regionie.

W niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się także z żołnierzami służącymi w bazie Gamberi. – Długo czekałem, żeby się z wami spotkać. To jest taka odłożona wizyta. Życzę Wam dobrych świąt, aby ten wysiłek, ta praca, którą wkładacie tutaj w Afganistanie, także zaowocowały w Polsce. My na to bardzo liczymy. Liczymy, że Wasze doświadczenie będzie mogło być spożytkowane w Polsce. I nie wierzcie w to, że żołnierze, którzy wracają z Afganistanu później muszą odchodzić z wojska, bo nie ma dla nich miejsca. Odwrotnie. Nie tylko jest dla Was miejsce, ale też i potrzeba Waszej pracy, Waszego doświadczenia, Waszej determinacji. Życzę Wam, żebyście w przyszłości stali się źródłem polskiej siły w Polsce i dla Polski – powiedział podczas świątecznego spotkania minister Antoni Macierewicz.

W trakcie wizyty w Afganistanie polska delegacja odwiedziła także bazę Bagram, gdzie w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji Resolute Support służą polscy żołnierze. Podczas pobytu w Bagram minister nie tylko żołnierzom w Afganistanie złożył życzenia świąteczne, ale także tym wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielę w uroczystościach organizowanych w Warszawie z okazji Dnia Pamięci Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Minister obejrzał także, za pośrednictwem łącza satelitarnego, uroczystość przekazania rodzinom portretów poległych żołnierzy. Portrety poległych w Afganistanie i Iraku to dzieła weterana wojny w Wietnamie Michaela Regana, który od lat maluje portrety poległych na misjach żołnierzy.

Podczas łączenia minister powiedział: – Dzieląc się tym opłatkiem mamy przede wszystkim w pamięci Waszych najbliższych. Tych, którzy polegli tutaj w Afganistanie, w Iraku, ale także tych wszystkich, którzy polegli także w ostatnich latach służąc Ojczyźnie. Myślę tutaj także o tych, którzy polegli nad Smoleńskiem, o żołnierzach polskich i przede wszystkim o Zwierzchniku Sił Zbrojnych panu prezydencie Lechu Kaczyńskim. Nie można zapomnieć o szefie Sztabu Generalnego generale Gągorze, o szefach wszystkich rodzajów sił zbrojnych (…) także im należna jest nasza pamięć, bo służyli Polsce swoim wysiłkiem, wiedzą, doświadczeniem i całym sercem.

Polegli w Afganistanie, polegli w Iraku żołnierze, którzy przelewali krew na krańcach świata dla Ojczyzny będą zawsze czczeni jako współcześni bohaterowie, którzy są obecni w sercach wszystkich żołnierzy i stanowią chlubę polskiej armii. Będziemy o Nich pamiętali. Ale będziemy przede wszystkim pamiętali o Was. O rodzinach, o tych, dla których ta strata jest najbardziej dramatyczna, dołująca, i której nigdy i nic zapełnić nie będzie mogło. (…) Dziękuję Wam za ofiarę i Waszą obecność. Dziękuję, że jesteście z nami. Armia polska będzie z Wami zawsze – tymi słowami zwrócił się minister przede wszystkim do rodzin, które straciły swoich bliskich, gdy ci pełnili służbę poza granicami Polski.

Podczas wizyty w Bagram polska delegacja uczestniczyła we mszy świętej, która sprawowana była w intencji poległych cztery lata temu pięciu polskich. – Dziś pochylamy się nad czwartą rocznicą śmierci naszych kolegów, żołnierzy, którzy oddali swoje życie tu na afgańskiej ziemi. Gromadzimy się tutaj w wojskowej kaplicy wokół zdjęcia, które przypomina i przedstawia tragicznie zmarłych. Serca wszystkich tu obecnych przepełnia ból, smutek i rozpacz – mówił podczas kazania kapelan. Bezpośrednio po nabożeństwie minister obrony narodowej oraz dowódca operacyjny RSZ złożyli zdjęcia poległych żołnierzy oraz zapalili znicze pod krzyżem znajdującym się przed kaplicą.

Ostatnie świąteczne życzenia podczas pobytu w Afganistanie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz skierował do dowódcy III zmiany PKW pułkownika Dariusza Kosowskiego oraz żołnierzy służących w Bagram. – Składam Wam życzenia dobrych, spokojnych i błogosławionych świąt. Życzenia płynące z serc wszystkich Polaków, którzy pamiętają i myślą o Was na co dzień. I dziękują Wam, bo wiedzą, że także tutaj bronicie Polski, bronicie Ojczyzny – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Podczas wizyt w każdej z baz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozmawiał z dowódcami o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, a także zadaniach, jakie wypełniają w misji w Afganistanie nasi żołnierze.

 

 

Spotkanie ministra A.Macierewicza z żołnierzami w Afganistanie; foto: ppor. R.Suchy

Posted by Ministerstwo Obrony Narodowej on 20 grudnia 2015

 

Źródło: mon.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy