Wigilia na granicy. Wielu mundurowych spędzi Święta z dala od najbliższych

Artykuł
Fot. 12WBOT

Mnóstwo mundurowych tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzi z dala od swoich rodzin. Wśród nich są także żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w Wigilię będą pełnić służbę na granicy.

Święta Bożego Narodzenia uważane są na najbardziej rodzinny czas w roku. Tym razem wielu żołnierzy, policjantów oraz funkcjonariuszy straży granicznej spędzi je na służbie, chroniąc granicę polsko-białoruską. Z daleka od bliskich są również żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki”, którzy wspierają SG.

W święta żołnierzy odwiedzi płk Zbigniew Targoński, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Doskonale zdaję sobie sprawę, że nadchodzące święta będą trudne, właśnie dlatego wybieram się z wizytą do moich żołnierzy, by złożyć im życzenia i przełamać się opłatkiem – tłumaczy dowódca wielkopolskich terytorialsów.

Żołnierze 12 WBOT realizują całodobowe patrole piesze i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych Fly Eye. Obsługują także maszty oświetleniowe, które poprawiają widoczność. Żołnierze wyposażeni są również w plecaki medyczne, by być gotowym do udzielenia pomocy medycznej.

Wolne Miejsce Dla Munduru

Wolne Miejsce Dla Munduru to wyraz wsparcia dla obrony granicy a także znak solidarności z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy pełnią tam służbę.

Tradycja pozostawiania wolnego nakrycia przy wigilijnym stole jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Dawniej wolne miejsce było zostawiane dla dusz zmarłych, obecnie częściej utożsamiamy je z niespodziewanym gościem lub zagubionym wędrowcem, który może zapukać do naszych drzwi.

Akcja Wolne Miejsce Dla Munduru to kontynuacja wsparcia dla służb mundurowych w ramach kampanii Murem Za Polskim Mundurem. Mały gest jakim jest pozostawienie wolnego miejsca dla munduru ma ogromną moc. Aby okazać solidarność z żołnierzami i funkcjonariuszami, wystarczy pozostawić przy wolnym talerzu winietkę.

Źródło: 12WBOT

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy