Większa kontrola nad bronią palną w USA

Artykuł
Domena Publiczna / Official White House Photo by Pete Souza

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zaproponowała zmianę przepisów dotyczących kontroli nad bronią palną. Celem zmian jest przede wszystkim sprecyzowanie zakresu dostępu osób chorych psychicznie do broni oraz uporządkowanie bazy danych, służącej do monitorowania osób nabywających broń.

Działania podjęte przez Obamę zmierzają do zaostrzenia przepisów regulujących nabywanie i posiadanie broni palnej. Bodźcem do podjęcia takich decyzji była ubiegłoroczna tragedia w szkole w Newtown, w stanie Connecticut, w której zginęło 20 dzieci.

Propozycję dotyczącą osób, które ze względu na chorobę psychiczną nie mogą posiadać dostępu do broni palnej oraz zmiany w zakresie informowania władz federalnych o takich osobach wysunął Departament Sprawiedliwości. Z kolei zlikwidowanie barier, utrudniających sprawdzanie osób nabywających broń, zaproponował Departament Zdrowia i Służb Społecznych.

– Olbrzymia większość Amerykanów popiera te propozycje, które chronią nasze dzieci i nasze społeczności – powiedział Obama.

Pierwsza z propozycji wzbudza jednak obawę, że osoby chore psychicznie nie będą korzystać z pomocy lekarskiej, aby informacje o ich stanie zdrowia nie zostały udostępnione władzom federalnym.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy