Warszawscy radni solidarni z proeuropejskimi Ukraińcami

dch, mg 05-12-2013, 12:53
Artykuł
Ryan Anderson/flickr.com/CC

– Rada Warszawy solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności z mieszkańcami miast partnerskich Warszawy – Kijowa i Charkowa, którzy domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – brzmi stanowisko przyjęte przez stołecznych radnych.

Radni, "rozumiejąc i wspierając dążenia narodu ukraińskiego, tłumnie manifestującego na ulicach miast całej Ukrainy poparcie dla włączenia ich państwa w struktury wspólnoty narodów europejskich", zaapelowali w stanowisku do ukraińskich władz wszystkich szczebli o "respektowanie zasad demokracji i państwa prawa". Rada zwróciła się też do ministra spraw zagranicznych, eurodeputowanych i parlamentarzystów wszystkich ugrupowań politycznych o "aktywne działania na rzecz wsparcia Ukrainy w jej europejskich aspiracjach". Stanowisko zostało przyjęte przez radnych jednogłośnie.

W Kijowie i innych ukraińskich miastach demonstracje trwają od 21 listopada, kiedy rząd tego państwa ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na kijowskim Majdanie Niepodległości – głównym placu ukraińskiej stolicy – w sobotę rano doszło do pacyfikacji uczestników demonstracji. Od tego czasu trwają manifestacje antyrządowe.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy