W wyniku trzęsienia ziemi zginęło 30 osób; władze odwołały zagrożenie tsunami

Portal TV Republika 02-01-2024, 13:45
Artykuł
facebook.com

W potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło środkową Japonię w Nowy Rok, zginęło, wedle najnowszych danych, 30 osób - poinformowały rano policja i władze lokalne prowadzące akcje ratownicze w gruzach zawalonych budynków. Japonia odwołała też zagrożenie tsunami na całym zachodnie wybrzeże kraju, ogłoszone po katastrofie.

Trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera miało miejsce w poniedziałek po południu, niszcząc budynki, odcinając prąd w dziesiątkach tysięcy domów i zmuszając mieszkańców niektórych obszarów przybrzeżnych do ucieczki na wyżej położone tereny. Do pomocy w akcjach ratowniczych rząd wysłał personel wojskowy. Jedno lokalne lotnisko zostało zamknięte z powodu pęknięcia na pasie startowym.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział reporterom, że zespołom poszukiwawczo-ratowniczym trudno jest dotrzeć do obszarów najbardziej dotkniętych katastrofą z powodu zablokowanych dróg.

Liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w poniedziałek w środkowej Japonii, wzrosła do 30 osób” – ogłosiły we wtorek władze departamentu Ishikawa, będącego epicentrum trzęsienia ziemi.

Japoński rząd podał, że od poniedziałkowego wieczoru nakazał ewakuację ponad 97 tys.osób w dziewięciu prefekturach na zachodnim wybrzeżu wyspy Honsiu. Nocowali oni w halach sportowych i salach gimnastycznych, powszechnie używanych jako miejsca ewakuacji w sytuacjach kryzysowych. Według strony internetowej Hokuriku Electric Power we wtorek rano w prefekturze Ishikawa prawie 33 tys. gospodarstw domowych pozostało bez prądu. Zgłoszono co najmniej 50 przypadków zniszczenie prywatnych domów i budynków mieszkalnych w tym regionu kraju. Ratownicy nadal pracują, pod gruzami mogą jeszcze znajdować się ludzie, informują władze lokalne.

Dwór Cesarski oświadczył, że w następstwie katastrofy odwołane zostało zaplanowane na wtorek noworoczne wystąpienie cesarza Naruhito i cesarzowej Masako.

Urząd Regulacji Jądrowej stwierdził, że nie ma żadnych nieprawidłowości w elektrowniach jądrowych położonych wzdłuż Morza Japońskiego, w tym w pięciu aktywnych reaktorach w elektrowniach Ohi i Takahama należącej do Kansai Electric Power w prefekturze Fukui. Agencja podała, że elektrownia Shika należąca do Hokuriku Electric, położona najbliżej epicentrum, zatrzymała swoje dwa reaktory przed trzęsieniem w celu przeprowadzenia regularnych inspekcji i nie odnotowała żadnych skutków trzęsienia.

Od poniedziałku w Japonii miało miejsce ponad 160 incydentów. trzęsienia ziemi o różnej sile, wielkość najsilniejszego z nich wynosiło 7,6 w skali Richtera. Zlokalizowano epicentrum wstrząsów w pobliżu prefektur Ishikawa i Niigata. Japońscy sejsmolodzy ostrzegają, że wstrząsy wtórne mogą pojawić się w najbliższych dniach i apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Wiele usług kolejowych, promów i lotów do tego obszaru zostało zawieszonych. Według nadawcy publicznego NHK lotnisko Noto zostało zamknięte z powodu uszkodzeń pasa startowego, terminalu i dróg dojazdowych, a 500 osób utknęło w samochodach na parkingu.

Poszukiwanie i ratowanie osób dotkniętych trzęsieniem ziemi to walka z czasem” – powiedział premier Fumio Kishida podczas wtorkowego spotkania w sprawie katastrofy.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy