Unia zaproponuje USA zniesienie większości taryf importowych

Artykuł
Wikipedia/ Ralf Roletschek/Creative Commons

Podczas negocjacji z USA w sprawie umowy o wolnym handlu Unia Europejska zaoferuje zniesienie taryf na niemal wszystkie towary importowane ze Stanów Zjednoczonych – pisze Reuters, powołując się na "osoby zaznajomione z tą propozycją".

Ta oferta ma być złożona w poniedziałek, na tydzień przed spotkaniem komisarza UE ds. handlu Karela De Guchta i przedstawiciela USA ds. handlu Michaela Fromana w Waszyngtonie - dowiaduje się agencja. Z uzyskanych informacji wynika, że Unia Europejska zaoferuje zniesienie 96 proc. taryf importowych, zachowując ochronę taryfową tylko w przypadku niewielu "wrażliwych" produktów, takich jak wołowina, wieprzowina i drób.

Komisja Europejska, zajmująca się zagadnieniami handlu w imieniu państw członkowskich UE, poinformuje w poniedziałek Stany Zjednoczone, jak daleko gotowa jest posunąć się, jeśli chodzi o otwarcie unijnych rynków; oczekuje się, że analogiczne informacje przekażą USA. Oferty zostaną przedstawione równocześnie, aby żadna ze stron nie mogła zyskać przewagi - pisze agencja.

Według informacji Reutera, unijna propozycja zostanie podzielona na cztery kategorie. KE zaoferuje zniesienie 96 proc. taryf importowych, zakładając, że USA postąpią analogicznie. Zaproponowane zostaną dwie kategorie przejściowe, obejmujące kolejne 3 proc. towarów, z trzyletnim i siedmioletnim okresem zniesienia taryf, co ma pozwolić unijnemu przemysłowi na dostosowanie się do nowej sytuacji. W tych przejściowych kategoriach mogą się znaleźć pojazdy użytkowe i niektóre produkty rolne. Czwarta kategoria obejmie wrażliwe produkty, takie jak wołowina, wieprzowina i drób, na które taryfy zostaną utrzymane, ale USA otrzymają większe kwoty eksportowe. Wielkość tych kwot ma być określona w późniejszym terminie.

"To dopiero pierwszy krok, ale sygnalizuje on, że żaden sektor nie będzie w pełni ochroniony przed liberalizacją" - cytuje Reuters "osobę zaangażowaną w przygotowanie unijnej oferty" i dodaje, że dwie inne osobistości oficjalne z UE potwierdziły informacje o tej ofercie.

Dzięki umowie UE-USA ma powstać największa strefa wolnego handlu na świecie. Oficjalna nazwa tego przedsięwzięcia to Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (ang. TTIP). Negocjacje rozpoczęto latem zeszłego roku.

Komisja Europejska przewiduje, że dzięki TTIP gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB).

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy