Ukraińska opozycja blokuje siedzibę rządu

mp, mg 04-12-2013, 08:57
Artykuł
Twitter

Około 3 tys. osób spędziło kolejną noc na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od 21 listopada trwają protesty, spowodowane odłożeniem przez władze Ukrainy podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Rano demonstranci znów zablokowali dojścia do siedziby rządu.

Noc na Majdanie minęła spokojnie, choć złożone z ochotników straże raz po raz z niepokojem wyglądały zza barykad, ustawionych na dojazdach do głównego placu ukraińskiej stolicy.

W Kijowie skoncentrowane są duże siły wojsk wewnętrznych MSW i jednostek specjalnych milicji Berkut, które w sobotę nad ranem rozpędziły manifestantów, a w niedzielę brutalnie odpierały ataki tłumu na siedzibę prezydenta Wiktora Janukowycza.

W godzinach nocnych ludzie chronili się przed chłodem w trzech zajętych wcześniej budynkach: w siedzibie władz miejskich, w domu związków zawodowych i w sali koncertowej Pałacu Październikowego.

O godz. 9 czasu polskiego w Kijowie ma się rozpocząć posiedzenie rządu. Nie wiadomo, gdzie spotkają się ministrowie, ponieważ gmach Rady Ministrów pikietują jej przeciwnicy. Pikieta odbywa się także na ulicy Hruszewskiego, obok parlamentu. Po drugiej stronie Rady Najwyższej Ukrainy ustawiona jest scena dla zwolenników rządzącej Partii Regionów, którzy od wtorku prowadzą akcję poparcia dla Janukowycza.

We wtorek ukraiński parlament odrzucił w głosowaniu wniosek opozycji o dymisję rządu, obarczanego winą za użycie siły wobec demonstrantów. W odpowiedzi opozycja ogłosiła blokadę siedziby prezydenta. W środę w godzinach porannych przy szczelnie zastawionym przez autobusy milicyjne placu przed administracją Janukowycza dyżurowało kilkadziesiąt osób z obozu antyrządowego.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy