Ukraińcy dzielnie bronią Bachmutu. Sytuacja jest jednak coraz cięższa...

Artykuł
Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Obserwują sytuację za naszą wschodnią granicą, widzimy, jak trudne walki trwają na Ukrainie roku. Jednym z kluczowym miejsc od kilku miesięcy jest miast - Bachmut. "Wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na chwilę obecną uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta, sytuacja jest jednak bardzo trudna", poinformował dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

Rosjanie działają swoimi tradycyjnymi metodami, nie liczą się ze stratą ludzi, jednak liczba walczących nie jest decydującą przewagą i nie przesądza o zwycięstwie, przekazał Syrski w Telegramie.

„Siły obrony nadal bronią miasta. Sytuacja jest dynamiczna. Każdy krok, każda decyzja mogą ją zasadniczo zmienić. Każdy dzień ma ogromne znaczenie”, dodał wojskowy, zaznaczając, że ukraińskie dowództwo „rozumie taktyczne znaczenie Bachmutu dla wroga i zna jego plany działania na innych odcinkach frontu”.

„Jestem dumny z żołnierzy. Cenię szybkość myślenia dowódców brygad, obok których jestem”, podkreślił generał.

Wcześniej w czwartek ten wysoki rangą ukraiński dowódca ocenił, że „znaczenie obrony Bachmutu, atakowanego przez rosyjskie wojska miasta na wschodzie Ukrainy, wzrasta z każdym kolejnym dniem, ponieważ każdy dzień pozwala nam zyskać czas na zgromadzenie rezerw i przygotowanie się do nadchodzących operacji ofensywnych”.

Syrski zwrócił uwagę, że ewentualny upadek Bachmutu mógłby skutkować poważnymi konsekwencjami dla ukraińskiego zgrupowania w Donbasie. "Oświadczenia (właściciela Grupy Wagnera) Jewgienija Prigożyna po raz kolejny dowodzą, że po zajęciu Bachmutu przez wagnerowców przeciwnik będzie miał wolną rękę i uzyska możliwość przeprowadzenia zmasowanego natarcia z wykorzystaniem m.in. (...) sił powietrznodesantowych", ocenił generał.

Dówódca oznajmił, że najeźdźcy stracili już pod Bachmutem tysiące swoich żołnierzy, a skuteczna obrona miasta pozwala "niweczyć plany" agresora. "Każdy dzień oporu daje nam niezwykle cenny czas i osłabia zdolności ofensywne wroga", dodał.

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie podają, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii. Straty obu stron są wysokie, jednak według różnych szacunków najeźdźcy tracą od pięciu do siedmiu razy więcej żołnierzy niż broniąca się armia ukraińska.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że ukraińskie wojska zakończyły kontrolowane wycofywanie się ze wschodniej części Bachmutu, a oddziały agresora zajmowały w środę co najmniej 50 proc. obszaru miasta.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy