Ukraina upamiętnia Katyń. „Razem z Polską walczymy z rosyjskim złem”

Artykuł
President Of Ukraine, Domena Publiczna via Wikipedia Commons

"Jednoczymy się dzisiaj w żałobie z bratnim narodem polskim i czcimy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. (...) Obecnie, podobnie jak 83 lata temu, moskiewski totalitarny reżim nadal zabija i torturuje", napisał w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wieczna pamięć! (...) Wspólnie (z Polską) walczymy z tym (rosyjskim) złem na polu bitwy i z pewnością zwyciężymy", dodał szef ukraińskiego państwa w komunikatach opublikowanych w językach ukraińskim i angielskim.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Zobacz też: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Bestialstwo, mord i kłamstwo...

Zbrodnia została ujawniona 13 kwietnia 1943 roku. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą tragicznych wydarzeń w Katyniu.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy