UNICEF o ewakuacji w Kabulu. Setki dzieci zostały oddzielone od rodzin

Artykuł
UNICEF głęboko niepokoi się o dobro pozostawionych bez opieki i odseparowanych od rodzin dzieci
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Setki dzieci zostało oddzielonych od swoich rodzin i przewiezionych do różnych krajów podczas chaotycznej ewakuacji z lotniska w Kabulu – informuje we wtorek UNICEF. Organizacja zarejestrowała około 300 dzieci w takiej sytuacji, ale przypuszcza, że może ich być więcej.

Dzieci bez opiekunów zostały ewakuowane z Afganistanu do różnych państw, pracujemy nad tym, by bezpiecznie wróciły do swoich rodzin – powiedział rzecznik UNICEF James Elder. Dodał, że do bliskich wróciła już ponad setka dzieci.

UNICEF głęboko niepokoi się o dobro pozostawionych bez opieki i odseparowanych od rodzin dzieci – napisano w komunikacie organizacji. Dodano, że zagubieni najmłodsi muszą być szybko identyfikowani, co wymaga sprawnej współpracy różnych państw.

Podkreślono, że oczekujące na połączenie z rodzinami dzieci powinny być otoczone opieką dalszych krewnych lub osób ze znanego im środowiska, a tylko w ostateczności umieszczane w instytucjach opiekuńczych.

W Afganistanie pomocy potrzebuje około 10 mln dzieci. Aby im pomóc, UNICEF musi mieć nieograniczony dostęp do całego terytorium kraju – przypomniała też organizacja.

„Społeczność międzynarodowa i wszystkie strony muszą się do nas przyłączyć i priorytetowo traktować dobro dzieci w Afganistanie, jak również tych, które zostały z niego ewakuowane" – apeluje UNICEF.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy