UE. Thierry Breton dziękuje Polsce za obronę granic wspólnoty

Artykuł
Thierry Breton
Fot. PAP/Leszek Szymański

Sytuacja na wschodnich granicach Unii Europejskiej ujawniła, że Europa potrzebuje silnej kooperacji w zakresie obronności – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Komisarz nawiązał w swojej wypowiedzi do trwającego kryzysu migracyjnego na granicach państw UE z Białorusią.

- Wstawiamy się za Polską oraz innymi krajami członkowskimi UE w tym regionie i dziękujemy wam za obronę wschodnich granic Unii. Całkowicie sprzeciwiamy się potencjalnie agresywnym działaniom każdego rodzaju, które podważają porządek europejski, a w szczególności integralność terytorialną” – podkreślił.

Breton zaznaczył, że odpowiada za „budowę sprawnie działającego przemysłu obronnego”, który „umożliwi państwom UE wspólne działanie”. - Ważne jest, żebyśmy mogli bronić naszych granic na własną rękę – powiedział.

Czytaj: Antypolski raport nt. sytuacji na granicy. Ochojska rozsyła go po PE

Wskazał również, że istotna jest kwestia cyberbezpieczeństwa. - Potrzebujemy silnej Europy w tym aspekcie i przedyskutujemy tę sprawę z rządem brytyjskim – wyjaśnił.

Breton spotka się w piątek z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy będą rozmawiali na temat unijnego rynku wewnętrznego, polityki przemysłowej i cyfrowej.

Komisarz Breton sprawuje swoją funkcję od 1 grudnia 2019 roku. W latach 2005-2007 był francuskim ministrem gospodarki, finansów i przemysłu w gabinetach premierów Jean-Pierre’a Raffarina i Dominique’a de Villepina.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy