Tusk w Tallinnie: Decyzje ws. przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie

Artykuł
premier Donald Tusk
flickr/Πρωθυπουργός της Ελλάδας/CC BY-SA 2.0

Cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego – powiedział premier Donald Tusk w Tallinie.

Tusk podkreślił, że Tallin jest kolejną stolicą po m.in. Budapeszcie, Berlinie i Paryżu, w której przekonuje europejskich liderów do jednolitego działania w sprawie stabilizacji sytuacji na Ukrainie.

– Nie tylko państwa naszego regionu, ale cała Europa powinna twardo i jednoznacznie formułować pogląd, że wszystkie decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy muszą zapadać w Kijowie i muszą być decyzjami suwerennego państwa ukraińskiego. Europa powinna także przestrzegać i pilnować tej oczywistej dla nas reguły – zaznaczył szef polskiego rządu.

Jego zdaniem jest rzeczą ważną, aby oprócz pomocy po ustabilizowaniu sytuacji, Ukraińcy wyraźnie usłyszeli, że "ich przyszłość związana jest właśnie z Europą i że ewentualne podpisanie przez Ukrainę w przyszłości umowy stowarzyszeniowej nie musi być ostatnim krokiem na tej europejskiej drodze".

Tusk poinformował ponadto, że także w Tallinie otrzymał akceptację dla polskiego pomysłu, aby Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zajęła się pomocą w przygotowaniu najbliższych wyborów na Ukrainie.

– Cieszę się, że uzyskaliśmy także zgodę co do potrzeby zaangażowania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ażeby przyszłe wybory na Ukrainie, czy one będą wcześniejsze, czy zgodne z terminami – to bez większego znaczenia, ważne, żeby były rzeczywiście uczciwe i demokratyczne i dlatego zaangażowanie OBWE wydaje się tutaj rzeczą istotną – powiedział Tusk.

Dzisiejsze rozmowy w Tallinie polskiego premiera z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii były kontynuacją cyklu spotkań na temat rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie, które Donald Tusk od minionej środy prowadzi z szefami unijnych państw i rządów w sprawie Ukrainy.

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy