Trzaskowski: Nie ma co obrażać się na wynik wyborów. Jego sztabowcy zapowiadają protesty

Artykuł
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Wikimedia Commons

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował we wtorek wynik wyborów na urząd głowy państwa, w których kandydował z ramienia Koalicji Obywatelskiej. „Nie ma mowy, aby obrażać się na wynik wyborów, takie są zasady demokracji”- stwierdził. Mimo to jego sztab zapowiada protesty wyborcze. Uruchomiono nawet specjalną stronę internetową.

– Za nami wszystkimi bardzo intensywny okres. Te kilka kampanijnych tygodni to czas, który wielu z nas dał nadzieję na lepszą Polskę. Na niezależną, silną prezydenturę, która stanie się przeciwwagą dla rządzącej większości. Prezydenturę, która sprawi, że najbardziej kontrowersyjne i szkodliwe zmiany mogłyby natrafić na jakikolwiek opór, a nie pędzić przez całą ścieżkę legislacyjną w kilkanaście godzin. To w tych wyborach się nie udało, chociaż trzymam za słowo Prezydenta Andrzeja Dudę, że jego druga kadencja będzie inna. I będziemy tego pilnowali- napisał na Facebooku.

Trzaskowski podziękował wyborcom za to, że głosowali nawet „poza miejscem zamieszkania, na wakacjach, urlopach, wyjazdach”. Prezydent Warszawy wyraził wdzięczność również wobec rodaków mieszkających poza granicami Polski.

– Ponad 10 milionów Polek i Polaków opowiedziało się w drugiej turze za moją kandydaturą. Za wizją otwartej, tolerancyjnej Polski. Polski opartej na lokalnych sprawach, na samorządach, na władzy blisko ludzi. Polski, która szanuje swoich obywateli, nie obraża ich, nie dzieli, nie szczuje na siebie. Nie ma mowy, aby obrażać się na wynik – takie są zasady demokracji- wskazał.

– Szanowne warszawianki i warszawiacy! Obiecuję Wam, że zamierzam nadal ciężko pracować na rzecz stolicy. A także nadal, w porozumieniu z samorządowcami z całej Polski, bronić tego fantastycznego dorobku, jaki udało się wypracować przez 30 lat samorządności. Bo nie tyle wierzę, ale wiem, że warto – napisał na Facebooku polityk.

Z kolei członkowie sztabu wyborczego byłego już kandydata KO na prezydenta najwyraźniej jednak postanowili się na wynik wyborów obrazić, ponieważ powstała specjalna strona „Protest Wyborczy”.

O przygotowaniu protestu poinformował m.in. poseł KO Cezary Tomczyk.

– Dostajemy sygnały bardzo niepokojące przy przebiegu głosowania- stwierdziła z kolei Barbara Nowacka, jego klubowa koleżanka. Polityk wskazała, że „wychodząc naprzeciw temu gniewowi społecznemu”, przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego proponują „wspólne działania na rzecz kontroli uczciwości wyborów i protestów wyborczych”.

– Dlatego przygotowaliśmy specjalną stronę www.protestwyborczy2020.pl. Na tej stronie znajdziecie państwo wszystkie możliwe formularze i instrukcje, tak żeby albo samodzielnie złożyć protest albo wypełnić przygotowany przez nas formularz- zachęcała posłanka.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Facebook, Niezależna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy