Trwa druga runda konferencji Genewa 2 w sprawie Syrii

Artykuł
Flikr/CC/FreedomHouse

W Szwajcarii rozpoczęła się w poniedziałek druga runda negocjacji pokojowych w ramach konferencji syryjskiej Genewa 2. Przewodniczący rozmowom Lakhdar Brahimi poinformował, że w ciągu pierwszych dni planuje oddzielne spotkania ze stroną rządową i opozycją.

Agencja Reutera dotarła w poniedziałek do dokumentu, z którego wynika, że mediator zaapelował do stron konfliktu o oficjalne zadeklarowanie, czy są gotowe na osiągnięcie przy stole rozmów politycznego porozumienia, kończącego syryjski konflikt.

Brahimi chce również ponownie zaapelować o powstrzymanie przemocy i utworzenie przejściowego rządu, który przejmie ster władzy po reżimie Baszara el-Asada. Rząd tymczasowy miałby m.in. skoncentrować się na zreformowaniu państwowych instytucji i działaniach mających na celu zjednoczenie społeczeństwa - wynika z dokumentu.

Pierwsza runda negocjacji w Genewie zakończyła się pod koniec stycznia. Brahimi, który przewodniczy rozmowom pokojowym z ramienia ONZ i Ligi Arabskiej, podkreślił, że mimo fiaska pierwszej tury liczy, że bardziej produktywny okaże się drugi etap negocjacji.

Reżim w Damaszku, który określa rebeliantów walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem mianem "terrorystów", twierdzi, że rozmowy powinny przede wszystkim skupić się na kwestii terroryzmu; z kolei dla opozycji priorytetem jest przekazanie władzy w Syrii, z wyłączeniem Asada.

Rozmowy mają doprowadzić do politycznego zakończenia syryjskiego konfliktu, w którym zginęło ponad 130 tys. ludzi. Ponad 2 mln musiały szukać schronienia poza granicami Syrii.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy