„Trasa Dotrzymanego Słowa”. Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu

Portal TV Republika 03-06-2023, 17:00
Artykuł
Twitter

Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił, kto się w to zaangażował, kto miał plany, które służą naszej ojczyźnie - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na Podkarpaciu.

Na konferencji prasowej we wsi Rudna Wielka prezes PiS stwierdził, że kwestia trasy Via Carpatia to istotny punkt "Trasy Dotrzymanego Słowa".

Kaczyński mówił, że idea Via Carpatii powstała w 2006r. i była to idea prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Chodziło o taką drogę, która zmieni w znacznej mierze układ dróg, a co za tym idzie układ gospodarczy i w jakiejś mierze geopolityczny w Europie. Takie wielkie połączenie Północ-Południe, albo Południe-Północ" - powiedział.

Szef PiS dodał, że na międzynarodowej konferencji w Łańcucie w 2006 roku przyjęto tę trasę jako plan, ale w 2007 roku zmienił się rząd, a w 2010 roku tragicznie odszedł Lech Kaczyński i "nasi następcy nie bardzo byli do niej przekonani". "Już wcześniej ją krytykowali mówiąc, że jest niepotrzebna, że zbyt wielka; można tego rodzaju cytaty choćby z Parlamentu Europejskiego przytoczyć" - dodał.

"Dzisiaj mogę tutaj zacytować słowa znanej bardzo piosenki Golec uOrkiestra, teraz tutaj jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Oczywiście San Francisco dosłownie nie jest tutaj budowane, ale tu, gdzie nie było nic jest autostrada bardzo żywo funkcjonująca i jeśli chodzi o polską część tej trasy, która będzie ostatecznie liczyła 730 km, to 208 km jest już uruchomione, 280 km jest w tej chwili w budowie, pozostałe w różnych fazach przygotowań" - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, w 2026 roku, to "mimo różnych przeszkód od nas niezależnych jak na przykład orzeczenia NSA, różnego rodzaju protestów, które muszą być rozstrzygnięte przez sądy, mimo wszystko ta trasa będzie".

Szef PiS podkreślał, że Via Carpatia, to poważny element rozwoju regionu i zwracał uwagę, że przedsiębiorcy chętniej inwestują tam, gdzie przebiega ta trasa. "To było do przewidzenia" - dodał.

Droga Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Jest już częściowo dostępna, a częściowo realizowana - liczyć ma kilka tysięcy kilometrów. Via Carpatia na terenie Polski ma mieć długość około 700 km. Na polski odcinek składają się drogi ekspresowe: S61, S16, S19 między miejscowościami: Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa).

Docelowo trasa ma przebiegać przez pięć województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy