Talibowie rozstrzeliwują afgańskich komandosów. Opublikowano nagranie

Artykuł
Talibowie zaprzeczyli egzekucjom
Fot. PAP/EPA/M. SADIQ

Stacja CNN opublikowała nagranie wideo z egzekucji przez talibów 22 usiłujących się poddać afgańskich komandosów. Departament Stanu USA oświadczył, że nie ma powodów, by wątpić w autentyczność tego materiału.

– Stany Zjednoczone nie mają powodów, by wątpić w autentyczność nagrania wideo, na którym talibowie zabijają afgańskich komandosów, kiedy próbują się oni poddać – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Nazywał ten czyn „potwornym”.

Do masakry doszło w 12 czerwca w mieście Dawlat Abad, w afgańskiej prowincji Farjab, blisko granicy z Turkmenistanem.

– Na wyraźnym, ale rozedrganym nagraniu słychać słowa: „Poddajcie się, komandosi, poddajcie się”. Kilku mężczyzn wyłania się z budynku; widać, że są nieuzbrojeni (...) Padają strzały. Co najmniej kilkunastu mężczyzn zostaje rozstrzelanych wśród okrzyków „Bóg jest wielki”. Ofiarami byli członkowie afgańskiej jednostki sił specjalnych, a ich oprawcami talibowie – opisuje masakrę CNN.

Jak podała amerykańska stacja, uzyskała i zweryfikowała kilka nagrań wideo z zajścia i rozmawiała ze świadkami. Wyjaśniła, że na nagraniach widać ciała komandosów porozrzucane na rynku. Świadkowie opowiadali, że po zaciętej walce o utrzymanie miasta, komandosom skończyła się amunicja i zostali otoczeni przez talibskich bojowników.

– Na jednym z nagrań, trwającym około 45 sekund, słychać, jak jeden z przechodniów mówi: „Nie strzelajcie do nich, nie strzelajcie do nich, błagam was nie strzelajcie do nich”. Następnie przechodzień pyta: „Jak ty, Pasztun, możesz zabijać Afgańczyków?”. Pasztunowie są główną grupą etniczną w Afganistanie – relacjonowała CNN.

Oceniła, że zabójstwo żołnierzy stoi w jaskrawym kontraście do wysiłków talibów, by pokazać, że akceptują poddawanie się żołnierzy, a w niektórych przypadkach płacą im za powrót do domu, podczas gdy zdobywają terytoria w całym Afganistanie.

Talibowie opublikowali trzy dni po walkach w Dawlat Abad wideo pokazujące przejęcie ciężarówek wojskowych i broni. Na nagraniu twierdzono, że (...) specjalnie wyszkoleni komandosi CIA, którzy ścigali talibów w Dawlat Abad, zostali schwytani żywi przez talibów, rozbrojeni i zakuci w kajdanki – twierdzi CNN.

Dodaje, że talibowie zaprzeczyli rzekomym egzekucjom. Oskarżyli CNN na Twitterze o sfabrykowanie „dowodów”.

– Raport pochodzi z fałszywej sceny połączonej z materiałem filmowym z innej, gdzie 22 komandosów zostało zabitych w starciach podczas przeprowadzania operacji w prowincji Farjab – pisał rzecznik talibów.

Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony Fawad Aman powiedział, że egzekucje stanowią „zbrodnię wojenną”.

– To nie pierwszy raz, kiedy talibowie rozstrzeliwują naszych żołnierzy. Talibowie nie mają litości dla nikogo, od wojskowych po niewinnych cywilów - ludzie są katowani. Talibowie nie mogą zaprzeczyć tej zbrodni. Na nagraniu wyraźnie widać, jak rozstrzeliwują naszych żołnierzy po poddaniu się – argumentował Aman.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy