Talibowie powołali rząd tymczasowy. W składzie weterani ruchu, kobiet brak

Artykuł
Talibowie ogłosili we wtorek powstanie rządu tymczasowego
Fot. Twitter/@Xinhua_88

Kontrolujący od połowy sierpnia Afganistan talibowie ogłosili we wtorek powstanie rządu tymczasowego. Wszyscy jego członkowie to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu.

- Islamski Emirat zdecydował się powołać tymczasowy gabinet, który ma zajmować się bieżącymi sprawami, i ogłosił jego skład - powiedział na konferencji prasowej w Kabulu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Talibowie za swoich pierwszych rządów w Afganistanie w latach 1996-2001 nazywali państwo właśnie Islamskim Emiratem Afganistanu.

Mudżahid ogłosił nazwiska 33 członków nowego rządu zaznaczając, że wszystkie nominacje mają charakter tymczasowy, a gabinet nie jest jeszcze kompletny.

Mohammad Hasan Achund, który ma zostać tymczasowym premierem to doświadczony lider Talibanu. Przez około 20 lat kierował radą talibskich przywódców. Przyszły premier to również bliski współpracownik najwyższego przywódcy talibów (emira), mułły Hajbatullaha Ahundzadeha, który od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez ruch nie pokazywał się i nie przemawiał publicznie - pisze agencja Reutera.

Na stanowisko wicepremiera wyznaczono mułłę Abdula Ghani Baradara, przywódcę politycznego skrzydła talibów i jednego ze współzałożycieli ruchu talibów. Ministerstwem obrony pokieruje mułła Mohammed Jagub, syn założyciela i pierwszego przywódcy talibów mułły Omara.

Większość z członków nowego rządu to Pasztunowie. Talibowie deklarują jednak, że ich rząd nie będzie opierał się na jednej grupie etnicznej. Gabinet będzie według nich uzupełniany o reprezentantów z innych regionów Afganistanu i innych grup narodowościowych. Fundamentaliści wielokrotnie zapewniali, że nowo powołany rząd będzie zbierać przedstawicieli wszystkich grup etnicznych i plemiennych Afganistanu.

W składzie nowego gabinetu nie znalazła się żadna kobieta. Rzecznik talibów przekazał, że kwestia udziału kobiet w rządzie jest nadal rozważana przez najwyższych przywódców talibów. Wcześniej pojawiały się deklaracje o możliwym udziale Afganek w rządzie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy