Talibowie o Chinach: przyjaciel godny zaufania. Haffani rozmawiał z chińskim MSZ

Artykuł
Mullah Abdul Ghani Baradar z innymi członkami delegacji Talibanu Moskwie
Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

– Chiny są godnym zaufania przyjacielem Afganistanu – powiedział w czwartek Abdul Salam Haffani, jeden z talibskich przywódców w Katarze.

Również chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zapewnienie o współpracy. „Afgańscy talibowie są gotowi utrzymywać przyjazne stosunki między Afganistanem a Chinami. Nigdy nie pozwolą, by ich terytorium zagrażało interesom Chin” – oświadczyło chińskie MSZ.

Podczas rozmowy telefonicznej Haffaniego z chińskim asystentem Ministra Spraw Zagranicznych Wu Jianghao, talibski urzędnik zapewnił, że „podejmie skuteczne środki” w celu ochrony chińskich instytucji i personelu przebywającego w Afganistanie.

Chiny nie odpowiedziały jeszcze, czy uznają rządy talibów. Minister Spraw Zagranicznych zapewnił, że chińska ambasada w Afganistanie działa normalnie i jest „ważnym kanałem wymiany między Chinami a Afganistanem”.

Partnerstwo talibów z Chinami może zapewnić Afganistanowi dostęp do światowych rynków oraz przyczynić się do rozwoju kraju. Zgodnie z zapewnieniami talibów, Chiny są skłonne inwestować i modernizować afgańskie kopalnie miedzi.

Źródło: Fox News

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy