Syryjczycy uciekli z mieszkania. Mieli dostać status uchodźcy

Artykuł
Mimo zapewnień mężczyźni zgłosili się na placówkę SG tylko 5 stycznia
Fot. PAP/Marcin Obara

Pod koniec roku 2021, czterech obywateli Syrii naruszyło alternatywne środki detencji, czyli opuściło miejsce zamieszkania w Michałowie, gdzie zostali umieszczeni decyzją sądu - przekazała rzecznik prasowy Straży Granicznej por. Anna Michalska.

27 grudnia 2021 roku czwórka obywateli Syrii, z których najmłodszy miał 19 lat, najstarszy 28, zaś pozostała dwójka była w wieku 27 lat została przekazana funkcjonariuszom SG przez aktywistów.

- Straż Graniczna wnioskowała do sądu o umieszczenie mężczyzn w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Sąd odrzucił wniosek SG i przychylił się do wniosku pełnomocnika z fundacji "Mała Ojczyzna", który zapewniał, że mężczyźni chcą pozostać na terytorium Polski - przekazała Anna Michalska.

Syryjczycy zostali umieszczeni w mieszkaniu fundacji w Michałowie, ponieważ deklarowali, że chcieli mieszkać w Polsce i tu pracować.

- Tu mieli czekać na przyznanie im statusu uchodźcy - wskazano.

Obcokrajowcy mieli obowiązek raz w tygodniu stawiania się w placówce SG w Michałowie, aby potwierdzić, że znajdują się terytorium kraju.

ZOBACZ: Chcieli dostać się do Polski. Do kontroli dali cudze dokumenty

Mimo zapewnień mężczyźni zgłosili się na placówkę SG tylko 5 stycznia.

- Opuścili miejsce wskazane przez sąd, prawdopodobnie wyjechali również z Polski. Przedstawicielka fundacji "Mała Ojczyna" poinformowała, że cudzoziemcy 11 stycznia powiedzieli że "udają się na kebaba. Od tego czasu ich nie ma - przekazała rzecznik SG.

SG poniosła koszt pobytu mężczyzn w Polsce, w kwocie ok. 3 tys. zł.  W tym był wliczony tłumacz i testy na COVID-19. Z kolei koszt zakwaterowania, wyżywienia i opieki lekarza będzie pokrywał Urząd ds. Cudzoziemców.

- Wszystko wskazuje na to, że obywatele Syrii celowo wprowadzili w błąd wszystkie instytucje - narażając je na koszty finansowe, zapewniając, że chcą pozostać w Polsce, choć nigdy takiego zamiaru nie mieli - stwierdziła SG.  

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy