"Sueddeutsche Zeitung”: UE wreszcie postawiła Moskwie jasne warunki

Artykuł
zrzut z: www.sueddeutsche.de

Komentując wyniki ostatniego szczytu UE, niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” wyraził zadowolenie z faktu, że UE wreszcie postawiła Rosji „jasne warunki” dotyczące rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

"Do poniedziałku. Bruksela dała Moskwie trzydniowy termin na wykonanie konkretnych zadań w sprawie wschodniej Ukrainy – poczynając od zwolnienia kolejnych zakładników OBWE, poprzez przekazanie (Ukrainie) przejść granicznych, po przestrzeganie zawieszenia broni. W przeciwnym razie mają zostać zastosowane twarde sankcje” – pisze wysłanniczka „SZ” na Ukrainę Cathrin Kahlweit.

Autorka komentarza uznała stanowisko Brukseli za postęp, ponieważ dotychczas UE zajmowała jej zdaniem „bardzo niekonkretne stanowisko”. „>Jeżeli, wtedy< – mówiono, nie precyzując, co należy rozumieć pod pojęciami >jeżeli< i >wtedy<” – wyjaśnia niemiecka dziennikarka.

Jak zauważyła, im mniej konkretne były unijne żądania pod adresem Moskwy, tym mniej paląca stawała się konieczność zastosowania sankcji, których większość krajów UE chciałaby z przyczyn ekonomicznych uniknąć.

Jeżeli wierzy się w skuteczność sankcji, to konkretna lista z żądaniami stwarza większe szanse na sukces niż lista zawierająca niekonkretne postulaty – czytamy w „SZ”.

Zdaniem komentatorki jeszcze ważniejsze jest to, że w unijnym stanowisku z piątku nazwany został po imieniu adresat żądań – Moskwa - oraz że została ona obciążona odpowiedzialnością za eskalację kryzysu na Ukrainie.

Kraje UE przestały kluczyć, a w dokumencie unijnym nie ma mowy o „prorosyjskich siłach” tam, gdzie chodzi o siły rosyjskie, które decydują o tym, co dzieje się w Ługańsku i Doniecku - pisze Kahlweit.

Za mankament piątkowego stanowiska UE uznaje ona natomiast brak precyzyjnego określenia rodzaju możliwych sankcji wobec Moskwy. Z tego powodu groźba restrykcji może po raz kolejny okazać się nieskuteczna - ostrzega autorka komentarza.

Unia Europejska dała w piątek prorosyjskim separatystom czas do poniedziałku na uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE, i rzeczywiste zawieszenie broni. Zagroziła Rosji zaostrzeniem sankcji, jeśli sytuacja na Ukrainie będzie tego wymagała.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy