Straż Graniczna: Nielegalni imigranci z Iranu i Syrii próbowali w niedzielę sforsować polską granicę

Portal TV Republika 25-09-2023, 12:45
Artykuł
twitter.com

„38 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski” – podała rano Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach ochranianych przez pograniczników z placówek z Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Narewki.

Z 38 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać sześć osób na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Zatrzymane osoby to obywatele Iranu i Syrii” - poinformowała służba.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.

SG ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy