Sposoby na kamuflaż i zgubienie tropu. Białoruskie służby pomagają migrantom przekroczyć granicę

Artykuł
Wczoraj zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze zdjęcia notatek znalezionych przy migrantach i zawierających wskazówki pomocne w przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej.

Według MON, notatki zawierają wskazówki od białoruskich służb. „W notatkach znalezionych przy migrantach znajdują się informacje nt. sposobów nielegalnego przekraczania granicy otrzymane od białoruskich służb” – czytamy na Twitterze.

Wskazówki dotyczą m.in. godzin zmian na polskich posterunkach granicznych, sposobów zgubienia tropu, kierunków przemieszczania się lub informacji o niezbędnym kamuflażu – podaje MON.

Wczoraj zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

CZYTAJ: Zorganizowany przemyt migrantów. Zostali pobici i okradzeni przez służby białoruskie

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

CZYTAJ: Żaryn: służby białoruskie zostawią sobie dobrze wyselekcjonowaną grupę migrantów

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

CZYTAJ: Protest migrantów w magazynach. Są wyraźnie rozbawieni sytuacją [WIDEO]

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

CZYTAJ: Rząd spodziewa się ruchu migrantów z Afganistanu. „Setki tysięcy a nawet więcej”

Źródło: Twitter, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy