Setki osób protestują przed bankiem w Kabulu. Nie mogą wypłacić pieniędzy

Artykuł
Zgromadzenie przed bankiem w Kabulu
Fot. PAP/EPA/AKHTER GULFAM

Setki mieszkańców Afganistanu, którzy nie mogą wypłacić gotówki, protestowało w sobotę przed jednym z kabulskich banków. Chociaż trzy dni temu w Kabulu banki ponownie otwarto, nie wypłacają one pieniędzy i przed bankomatami tworzą się długie kolejki.

Wśród protestujących jest wielu pracowników sektora publicznego, którzy domagają się wypłaty swoich pensji; niektórzy z nich nie otrzymywali wynagrodzenia przez ostatnie trzy do sześciu miesięcy — informuje PAP, powołując się na katarską telewizję.

Dobowy limit wypłat z bankomatów ograniczono do równowartości około 200 dolarów, w efekcie przed maszynami tworzą się długie kolejki — dodaje stacja.

W Afganistanie brakuje pieniędzy

W środę banki w Kabulu zostały otwarte pierwszy raz od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów w połowie sierpnia. Zmiana władzy odcięła Afganistan od zagranicznego finansowania. Zdeponowane za granicą rezerwy afgańskiego banku centralnego zostały zamrożone, wstrzymano wypłaty w ramach programów prowadzonych przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Afganistan cierpi na brak dolarów w gotówce, lokalna waluta traci na wartości, rośnie inflacja.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy