Sellin: Prezentacja Nowego Ładu może się odbyć w drugiej połowie kwietnia

Artykuł
Sellin powiedział, że Nowy Ład to „program jednej partii: Prawa i Sprawiedliwości”
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Niewykluczone, że Nowy Ład będzie można zaprezentować w drugiej połowie kwietnia – powiedział poseł PiS, wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zwrócił uwagę, że jest to program jednej partii – Prawa i Sprawiedliwości.

Sellin, pytany kiedy będzie zaprezentowany Nowy Ład, wskazał, że teraz jesteśmy prawdopodobnie w szczycie trzeciej fali pandemii i nie wiadomo jak długo on potrwa. – Gdyby się okazało, że opanowujemy tę sytuację i z twardych lockdownów, które wprowadziliśmy dzisiaj będzie można rezygnować, to niewykluczone, że będzie można zaprezentować Nowy Ład (...) w drugiej połowie kwietnia – zaznaczył. – Nie chcemy zwlekać zbyt długo – dodał.

Sellin podkreślił, że jest to „program jednej partii – Prawa i Sprawiedliwości”, więc „tutaj żadnych konsultacji z naszymi koalicjantami czynić nie trzeba”.

Jak dodał, dopiero na poziomie „przekładania programu na ustawy”, które trzeba przeprowadzić w Sejmie, w ramach koalicji rządowej i parlamentarnej „trzeba konkrety tych ustaw uzgodnić i przegłosować”. – Przedstawiamy go naszym koalicjantom, ale formalnie, on jest do przyjęcia, jeśli chodzi o struktury tylko przez Prawo i Sprawiedliwość i on jest przyjęty – stwierdził.

Teraz najważniejsza walka z pandemią

Doradca prezydenta Paweł Mucha powiedział, że „prezydent czeka na prezentację nowego Polskiego Ładu” i „bardzo pozytywnie ocenia” zawarte w nim rozwiązania. – Prezydent chciałby, żeby możliwie najszybciej Nowy Polski Ład został zaprezentowany, poddany także konsultacjom szerszym z ekspertami, żeby jego postanowienia mogły być realizowane – dodał.

– Chcemy, żeby realizacja Nowego Polskiego Ładu przekładała się na poziom życia Polaków, zwiększanie dobrobytu – mówił Mucha. Według niego, polska gospodarka radzi sobie dobrze. – Ale musimy zrobić takie nowe otwarcie, jeżeli chodzi o kolejne wyzwania – zadeklarował.

W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała o przełożeniu zaplanowanej na sobotę prezentacji Nowego Ładu. Jak wyjaśniła, w obecnej sytuacji dla rządu oraz PiS najważniejsza jest walka z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią PiS, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy