Sekretarz generalny Stoltenberg zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Ukraina

Portal TV Republika 04-01-2024, 18:45
Artykuł
Screenshot Portal X

W najbliższą środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów zwołane przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Spotkanie jest związane z masowymi atakami Rosji na infrastrukturę cywilną Ukrainy.

"Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwoła posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów w środę 10 stycznia (...) w związku z niedawnymi rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami" - poinformował w czwartek w serwisie X (dawniej Twitter) rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego Dylan White. Spotkanie odbędzie się na wniosek Kijowa.

Naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny podał wcześniej, że we wtorek rosyjska armia zaatakowała Ukrainę łącznie 99 pociskami różnego typu. Strącono 72 cele: 10 z 10 wystrzelonych rakiet hipersonicznych Kindżał, 3 z 3 rakiet manewrujących Kalibr i 59 z 70 wystrzelonych na Ukrainę pocisków manewrujących typu Ch-101, Ch-555, Ch-55. Przechwycono też 35 z 35 dronów bojowych Shahed.

Rada NATO-Ukraina została powołana podczas szczytu Sojuszu w Wilnie w lipcu 2023 roku. Zapewnia ona m.in. platformę konsultacji kryzysowych między NATO a Kijowem. Poszczególni członkowie Sojuszu i Ukraina spotykają się w Radzie jako równoprawni uczestnicy. Instytucja ta zastąpiła działającą w latach 1997-2023 Komisję NATO-Ukraina.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy