Scholz: Jesteśmy solidarni z Polską w sprawie kryzysu migracyjnego

Artykuł
Olaf Scholz
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jesteśmy solidarni z Polską w kwestii kryzysu migracyjnego; wiemy, przed jak wielkimi wyzwaniami stoi Polska w związku z atakami na granicę - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Premier Mateusz Morawiecki dziękował za jednoznaczne słowa wsparcia.

Na niedzielnej konferencji prasowej padło pytanie o kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi.

Kanclerz Niemiec jako „coś okropnego” ocenił działania Łukaszenki: wykorzystywanie ludzi do swoich celów politycznych. - Dlatego jest ważne, żeby kraje Unii Europejskiej i Unia jako całość reagowała nie tylko konkretnymi sankcjami, ale też prowadziła dialog - mówił Scholz.

Za dobry znak uznał fakt, że spora liczba migrantów, którzy przyjechali na Białoruś wraca do swoich krajów pochodzenia. - Będziemy to wspierali, bo to jest dobre rozwiązanie tej sytuacji - dodał.

Czytaj: Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Olafa Scholza

- Wiadomo, przed jak wielkimi wyzwaniami stoi Polska w związku z tymi atakami, dlatego jesteśmy solidarni z Polską - oświadczył.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że granica musi być szczelna, a jej szczelności strzeże dziś kilkanaście tysięcy żołnierzy oraz kilka tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.

- Ogromna większość migrantów z Bliskiego Wschodu chciałoby przejść przede wszystkim na terytorium Niemiec, Holandii, Francji. Więc my, broniąc wschodniej granicy Unii Europejskiej, bronimy jednocześnie granicy niemieckiej, a także swobody przepływu towarów, otwartości granicy Schengen - powiedział szef polskiego rządu.

Dziękował też Scholzowi za „jednoznaczne słowa wsparcia”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy