Rząd Tajlandii nie zgadza się na przełożenie wyborów

Artykuł
Marko Mikkonen/flickr.com/CC

Tajlandzki rząd odrzucił dziś apel komisji wyborczej w sprawie przełożenia przedterminowych wyborów parlamentarnych, które wyznaczono na 2 lutego. Według władz w Bangkoku głosowanie odbędzie się zgodnie z planem pomimo trwających zamieszek.

- 2 lutego odbędą się wybory (...) Nie ma takiego prawa, które zezwoliłoby rządowi na opóźnienie głosowania - zapowiedział wicepremier Tajlandii Phongthep Thepkanjana.

Wcześniej tajlandzka komisja wyborcza zaapelowała do władz by przełożyły przedterminowe wybory parlamentarne. Powodem były kolejne starcia między policją a antyrządowymi demonstrantami, w których tego dnia zginął policjant. Przedstawiciele komisji wyborczej uważają, że nie należy przeprowadzać wyborów dopóki nie będzie "wzajemnej zgody pomiędzy stronami konfliktu". Tymczasem demonstranci podkreślają, że nie zaprzestaną swych akcji protestu dopóki do dymisji nie poda się premier Yingluck Shinawatra.

Protestujący obrzucali dziś policjantów kamieniami i próbowali wedrzeć się na teren stadionu sportowego w Bangkoku, gdzie od poniedziałku rejestrują się kandydaci w wyborach. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowej amunicji. Według służb ratunkowych do szpitali trafiło 66 osób; niektóre miały rany postrzałowe.

Komisja wyborcza zarekomendowała władzom przesunięcie lutowego głosowania. - W takich okolicznościach nie można przeprowadzić wolnych i uczciwych wyborów - powiedział członek komisji Prawit Rattanapien, którego wraz z kilkoma innymi osobami ewakuowano śmigłowcem ze stadionu.

W antyrządowych protestach w Tajlandii dziennie bierze udział ok. 150 tys. ludzi. Powodem demonstracji było poparcie przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii brata obecnej premier, byłego szefa rządu Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Prace nad projektem ustawy o amnestii zostały wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Premier Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

Zdaniem wielu ekspertów opozycja nie chce nowych wyborów, bo obawia się, że je przegra. W ubiegłym tygodniu ogłosiła, że zbojkotuje głosowanie. Opozycja zmierza do odsunięcia od władzy Yingluck i jej ekipy oraz utworzenia "rady ludowej", która u władzy pozostałaby przez 18 miesięcy, aż do nowych wyborów.

Thaksin Shinawatra, były magnat telekomunikacyjny, który przytłaczającą większością wygrywał wybory w 2001 i 2005 roku, został obalony przez wojsko w 2006 roku. Pozostaje kimś w rodzaju ludowego bohatera, zwłaszcza dla biedaków, których głosy pomogły Yingluck i jej partii zwyciężyć w wyborach w 2011 roku. Jednak skandale korupcyjne spowodowały zdecydowany spadek popularności byłego premiera i jego siostry wśród przedstawicieli klasy średniej w Bangkoku.

Thaksin wyjechał z Tajlandii w 2008 roku i przebywa na emigracji w Dubaju.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy