Rozpoczął się wywóz broni chemicznej z Syrii

Artykuł
Government employee/contractor in offical performance of public duties./ Domena Publiczna

Pierwsza partia broni chemicznej opuściła Syrię. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała dziś, że chemikalia, dostarczone z dwóch obiektów do portu w Latakii, załadowano na duński frachtowiec.

Statek ten wyszedł z portu, eskortowany przez okręty duńskie, norweskie i syryjskie. Pozostanie na morzu, oczekując na przybycie do Latakii kolejnej partii surowców chemicznych.

Nie udało się zrealizować w terminie planu zakładającego wywiezienie z Syrii broni chemicznej do 31 grudnia. Według OPCW na opóźnienia wpłynęło wiele czynników, w tym pogoda, lecz także stale zmieniająca się sytuacja na polach walk w Syrii, co utrudnia dotarcie pojazdów do składów broni chemicznej, skąd mają ją zabrać.

Syria podpisała konwencję o zakazie broni chemicznej i zgodziła się na zniszczenie swego arsenału, gdy USA - w odpowiedzi na sierpniowy atak chemiczny na przedmieściach Damaszku, w którym zginęło ponad 1400 osób - zagroziły uderzeniem militarnym.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła we wrześniu rezolucję nakazującą zniszczenie całego syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy