Rozejm w wojnie Izrael-Hamas. Znamy SZCZEGÓŁY!

portal tvrepublika.pl 24-11-2023, 12:20
Artykuł
pixabay.com

"Mimo uruchomienia alarmów przeciwlotniczych tuż po rozpoczęciu czterodniowego rozejmu pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, nie potwierdzono informacji o ostrzałach terytorium Izraela", informuje agencja Reutera. Rozejm, rozpoczęty w piątek o godz. 6 rano czasu polskiego, jest prawdopodobnie przestrzegany.

O godz. 15 polskiego czasu Hamas ma zwolnić 13 zakładników. Łącznie w czasie trwania rozejmu wolność powinno odzyskać 50 kobiet i dzieci, porwanych do Strefy Gazy 7 października, gdy Hamas przeprowadził atak na Izrael. Władze w Tel Awiwie zapowiedziały, że w zamian uwolnią 150 skazanych Palestyńczyków (pierwszeństwo również mają kobiety i dzieci). Nie będzie wśród nich osób odbywających kary za zabójstwa. 

W ramach rozejmu, wynegocjowanego z udziałem Egiptu, Kataru i USA, do Strefy Gazy wjechały w piątek pierwsze z 200 ciężarówek z pomocą humanitarną, które mają codziennie przekraczać przejście graniczne w Rafah. Ponadto każdego dnia przekazywane będzie paliwo - poinformowała powiązana z Hamasem agencja Szebab. Do palestyńskiej półenklawy ma trafiać 130 tys. litrów oleju napędowego i cztery cysterny benzyny. Izrael także zapowiedział, że ograniczy obserwacje z powietrza południa Strefy Gazy. 

Obie strony podkreśliły, że rozejm ma charakter tymczasowy. Rzecznik armii izraelskiej Daniel Hagari przekazał w komunikacie mieszkańcom Gazy, że w północnej części Strefy nadal nie jest bezpiecznie, dlatego powrót tam jest zabroniony. "Dla własnego bezpieczeństwa pozostańcie w strefie humanitarnej na południu", ostrzegł.

Źródło: portal tvrepublika.pl PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy