Rosyjski samolot lądował awaryjnie nad Bałtykiem

Portal TV Republika/jb 16-04-2024, 16:05
Artykuł
TV Republika

Samolot Airbus linii Aerofłot wykonujący lot z Królewca do Moskwy zgłosił sytuację krytyczną w postaci kodu 7700. Następnie znacząco obniżył wysokość lotu. Przed godz. 15 wylądował awaryjnie w Petersburgu.

Jak informuje flightradar24.com, problemy samolotu Airbus A321, który we wtorek miał lecieć z Obwodu Kaliningradzkiego do Moskwy, rozpoczęły się niedługo po starcie.Już na wysokości estońskiej wyspy Hulima maszyna obniżyła wysokość do 11 tys. stóp (ok. 3,5 tys. m). Prawdopodobnie doszło w tym czasie do rozszczelnienia kabiny i dekompresji.

Piloci użyli w tym momencie kodu 7700, który w lotniczych procedurach oznacza ogólne niebezpieczeństwo. Z kolei używając np. kodu 7500 załoga informuje o próbie porwania samolotu.

Samoloty cywilne w Rosji zaczęły się psuć trzy razy częściej po wprowadzeniu sankcji USA i UE, które zakazały dostaw części zamiennych i wsparcia technicznego dla samolotów. Od początku 2023 r. odnotowano już ponad 180 awarii podczas lotu, podczas gdy w 2022 r. takich incydentów było 60. Od jesieni ub.r. przypadki awarii samolotów cywilnych w Rosji zdarzają się praktycznie codziennie.

Źródło: onet; portalX

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy