Rosyjski rząd zbroi talibów w Afganistanie. Amerykańska stacja na tropie sensacji

Artykuł
flickr.com/ResoluteSupportMedia/CC BY 2.0

Talibowie otrzymali broń, która mogła być dostarczona przez rosyjski rząd – podała dziś stacja CNN. Na stronie pojawiły się filmy dokumentujące uzbrojenie afgańskich bojowników, które – według amerykańskich dziennikarzy – mogło być dostarczone jedynie przez rosyjski rząd.

Filmy umieszczone na stronie pokazują talibów z bronią automatyczną i maszynową, w tym karabinami typu Kałasznikow, bez informacji na temat pochodzenia uzbrojenia. Dwie grupy islamistycznych bojowników, jedna na północy i jedna na wschodzie kraju, przyznają się do posiadania broni, która według nich została dostarczona przez Rosjan.

– Ta broń była przekazana bojownikom Mullaha Haibatullaha przez Rosjan za pośrednictwem Iranu. Rosjanie dają im broń, by walczyli z Państwem Islamskim (IS) w Afganistanie, ale używają jej także przeciwko nam – powiedział jeden z przedstawicieli grupy z Heratu.

Analiza przedstawionych materiałów nie dostarcza bezpośrednich dowodów na współpracy Kremla z bojownikami w Afganistanie. Jednak stwarza pretekst do dyskusji i rzuca na Rosję podejrzenia, jakoby byli odpowiedzialni za zbrojenie talibów.

– Te karabiny zostały do nas dostarczone ostatnio. Są zrobione w Rosji i to bardzo dobry sprzęt – stwierdził drugi z bojowników na kolejnym filmie.

Amerykańscy generałowie od kilku miesięcy wyrażali zaniepokojenie próbami zbrojenia talibów, jednak - jak wskazuje CNN – „obrazy potwierdzające te obawy nie były łatwe do zdobycia”.

Źródło: CNN, wPolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy