Rosyjski oligarcha bezprawnie pozyskał dane Polaków. Więcej w „GPC”

Piotr Nisztor 29-03-2023, 10:38
Artykuł
Gazeta Polska Codziennie

Sąd przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stwierdził, że spółka pożyczkowa Vivus (obecnie Soonly) bezprawnie zbierała dane i zdjęcia potencjalnych klientów. W tym czasie kontrolował ją rosyjski oligarcha, który po ataku Rosji na Ukrainę pozbył się związków z tą firmą oraz zmienił obywatelstwo na ukraińskie, pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Ta sprawa wzbudziła wiele kontrowersji. W 2016 r. firma Vivus Finance zaczęła oferować szybkie pożyczki za pośrednictwem tzw. gotówkomatu, czyli automatów, które zaczęły pojawiać się na ulicach polskich miast. Sprawą zainteresował się wówczas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powód? Aby otrzymać formularz informacyjny o zasadach pożyczki, należało przekazać nie tylko swoje dane, skan dowodu osobistego, lecz także wykonać zdjęcie twarzy. W wyniku postępowania 13 września 2021 r. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, uznał, że Vivus naruszył zbiorowe interesy konsumentów, obsługując klientów za pośrednictwem gotówkomatów, wymagając udostępnienia nieadekwatnych i nadmiarowych informacji. Nie nałożył jednak na spółkę kary, bo wcześniej zdążyła się ona wycofać z udzielania pożyczek przez automat. Z gotówkomatów zrezygnowała w 2017 r. W poniedziałek UOKiK na swoim koncie na Twitterze poinformował, że wydaną w sprawie spółki Vivus decyzję podtrzymał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka działająca już dziś pod nazwą Soonly może odwołać się od tej decyzji. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. „GPC” nie otrzymała odpowiedzi na zadane pytania.

Sprawa budziła kontrowersje także z innego powodu. Zarówno spółka Vivus Finance, jak i powstała w 2015 r. firma Gotówkomat Polskie Płatności (w 2020 r. została postawiona w stan likwidacji) była kontrolowana przez Olega Bojko, rosyjskiego oligarchę kojarzonego z Kremlem. Formalnie właścicielem spółki pożyczkowej była zarejestrowana w Rydze firma AS 4Finance. Ze sprawozdań finansowych grupy wynikało, że jej akcjonariuszem jest cypryjska firma Tiroma Ltd., w której 49 proc. udziałów należy formalnie do Very Bojko, matki Olega Bojko. W Vivusie na stanowisku menedżerskim był zatrudniony m.in. Marek Bosak, brat Krzysztofa Bosaka, jednego z liderów Konfederacji...

Cały tekst i wiele więcej znajdziecie państwo w dzisiejszym numerze "Gazety Polskiej Codziennie".

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy