Rosyjscy mordercy zastawiają na Ukraińców pułapki. Nawet w zabawkach!

portal tvrepublika.pl 20-05-2023, 07:40
Artykuł
Twitter.com/@StZaryn

Jesienią 2022 roku rosyjscy zbrodniarze wycofali się z Łymanu i okolic tej miejscowości w obwodzie donieckim. Zanim jednak to zrobili, pozostawili w domach cywilów mnóstwo ładunków wybuchowych-pułapek. Ich bezwzględność naprawdę szokuje, bo - jak przekazały ukraińskie służby ukraińskie - za takie pułapki posłużyły Rosjanom nawet zabawki dla dzieci...

W momencie gdy najeźdźcy opuszczają jakiś obszar na Ukrainie, zaminowują tam dosłownie wszystko, co się da. W pierwszej kolejności pozostawiają ładunki przy obiektach infrastruktury krytycznej, takich jak wodociągi i gazociągi, linie energetyczne, a także trasy samochodowe i ich pobocza, przekazał Roman Dracz, kierujący zespołem pirotechników w oddziale specjalnego przeznaczenia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) w obwodzie odeskim. 

Dracz, cytowany przez agencję UNIAN, podzielił się swoimi spostrzeżeniami po zakończonych niedawno pracach na wyzwolonych terenach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Przekazano druzgocące informacje...

"Najeźdźcy podkładają wybuchowe pułapki pod wszystkie przedmioty (i elementy wyposażenia) znajdujące się w domach mieszkalnych: zabawki dla dzieci, sprzęt AGD, meble, drzwi, okna. Robią wszystko, by wyrządzić możliwie jak największą krzywdę ukraińskiej ludności i żołnierzom. Pirotechnicy znaleźli nawet granat wkręcony w zwykły żyrandol. W tym celu okupanci stworzyli specjalne urządzenie w rodzaju adaptera. Było to pomyślane w taki sposób, żeby doszło do eksplozji w momencie włączenia światła", relacjonował przedstawiciel ukraińskich służb ratowniczych.

Podobne przypadki notowano też w innych regionach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Np. w jednym z budynków ukraińskiej policji w obwodzie chersońskim Rosjanie pozostawili tyle ładunków-pułapek, że tego obiektu nawet nie dało się rozminować. Trzeba było go wysadzić w powietrze, dodał Dracz. 

Władze w Kijowie informowały pod koniec kwietnia, że od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, na skutek wybuchów min zginęły 124 osoby, w tym sześcioro dzieci.

Według danych z marca 2023 roku zaminowanych zostało ok. 250 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli obszar większy niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.

Źródło: Twitter.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy