Rekordowy ruch nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Portal TV Republika, kk 29-02-2024, 15:30
Artykuł
gov.pl

Łącznie 91 cudzoziemców próbowało w ciągu minionych dwóch dni nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę - podał Podlaski Oddział SG. Doszło do incydentów; polskie patrole zostały obrzucane kamieniami i gałęziami przez osoby znajdujące się po stronie białoruskiej.

W poniedziałek były to 23 próby, we wtorek 68 prób nielegalnego przekroczenia granicy Liczba prób odnotowana we wtorek to największy dobowy wynik od początku roku” - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Próby miały miejsce w okolicach Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Krynek (Podlaskie). Wśród cudzoziemców byli obywatele Iranu, Syrii i Iraku. „W poniedziałek na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka w Dubiczach Cerkiewnych, dwukrotnie w stronę polskich patroli poleciały kamienie i gałęzie rzucane przez osoby, którym nie udało się dostać do naszego kraju wbrew obowiązującym przepisom. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń” - dodała mjr Zdanowicz.

Z danych POSG wynika, że od początku tego roku SG odnotowała 376 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego w lutym - blisko 290. Liczba prób odnotowana w styczniu i lutym jest jednak dużo mniejsza, niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie ok. 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy