Rekord zachorowań na grypę - zachorowało 8 mln osób

Portal TV Republika 13-01-2024, 16:45
Artykuł
facebook.com

Prawie 8 milionów przypadków grypy zarejestrowano we Włoszech od początku tego sezonu - podał krajowy Instytut Zdrowia. Jak zaznaczono, minął już szczyt zachorowań, a był on tak wysoki, jak nigdy wcześniej. Lekarze ostrzegają że wirus będzie jeszcze intensywnie szerzył się w najbliższych tygodniach.

W biuletynie Instytutu Zdrowia poinformowano, że w tygodniu szczytu zachorowań zanotowano ponad 18 przypadków grypy na tysiąc mieszkańców, czyli 1,1 miliona zachorowań. Nigdy wcześniej nie był on we Włoszech tak wysoki. Chorują przede wszystkim dzieci w wieku poniżej pięciu lat.

Lekarze podkreślają, że sezon grypowy będzie jeszcze trwał i z całą pewnością okaże się jednym z najbardziej intensywnych w historii monitoringu przebiegu tej choroby. Przewiduje się, że łączna liczba przypadków może przekroczyć 14 milionów, czyli będzie wyższa niż w zeszłym roku, gdy sezon już uznano za wyjątkowo ciężki, a grypę za szczególnie agresywną.

Specjaliści z Instytutu Zdrowia dalej apelują do ludzi najsłabszych i najbardziej narażonych na powikłania aby się zaszczepili. Zrobiło to prawie 9,5 miliona osób. W kategorii wiekowej powyżej 65 lat zaszczepiło się 45 procent populacji.

Masowe zachorowania z poważnymi komplikacjami w postaci zapalenia płuc wywołały bardzo trudną sytuację w placówkach pogotowia ratunkowego w całych Włoszech. Są one oblegane, a czas oczekiwania na wolne miejsce w szpitalu znacznie się wydłużył.

Z analiz sytuacji jasno wynika, że w tym roku Covid-19 ustąpił miejsca grypie - zaznaczają wirusolodzy.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy