Raporty ESG stają się rzeczywistością [wideo]

Sylwia 08-09-2023, 17:25
Artykuł
canva.com

Raportowanie ESG staje się coraz bardziej doceniane w świcie biznesu. W obecnych czasach wiele inwestorów i kontrahentów chce współpracować z firmami, które prowadzą działania społeczne, na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dobra praktyka raportowania ESG to także budowanie pozytywnego wizerunku firmy, nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz, wśród pracowników.

Co kryje się za ESG: E – środowisko (ang. Environmental), S – (ang. social responsibility), czyli zrównoważony rozwój, ta odpowiedzialność społeczna, która jest częścią CSR, i G - (ang. corporate governance), a w polskim tłumaczeniu ład korporacyjny” – powiedziała Natalia Owdziej-Pietrzak, starszy specjalista partnerstw strategicznych WWF Polska.

Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej wskazuje, że 5 stycznia 2023 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, zobowiązującą przedsiębiorstwa do wypełniana sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Początkowo obejmuje ona około 3 tysięcy polskich przedsiębiorstw, głównie spółki giełdowe. Natomiast Zofia Piwowarek, lider oddziału ESG Santander Bank Polska podkreśla, że wiele firm wprowadza raportowanie ESG, nie tylko z konieczności, ale także dlatego, że chcą być uczciwi i transparentni wobec swoich klientów. 

Wojciech Kałuża, wiceprezes zarządu ds. rozwoju JSW S.A. zaznacza, że raportowanie ESG dotyczy tak naprawdę każdej formy działalności. Począwszy od środowiska po kwestie finansowe i pracownicze. 

Jastrzębska Spółka Węglowa jest świadoma konieczności raportowania, szczególnie w kwestiach środowiskowych, w kwestiach oddziaływania na społeczeństwo lokalne. Cenimy sobie to, że współpraca z samorządami przebiega prawidłowo. Staramy się tę szkodę, którą niewątpliwie wyrządzamy przyrodzie, wydobywając od tylu już pokoleń węgiel na Śląsku, zrekompensować i przeznaczać gigantyczne nakłady na naprawę gruntów oraz ewentualne wypłaty odszkodowań” – dodał. 

Dr Cezary Mech, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego tłumaczy, że wszelkiego typu raportowanie powinno być mierzalne i kwantyfikowalne. Należy uwzględnić przy tym kwestie BHP, swoich kontrahentów, środowisko naturalne, jak również, co jest bardzo istotne – pracowników.  

W WWF proponujemy firmom konkretne działania w ramach naszych projektów przyrodniczych. Jednym z takich działań, które odpowiada na dwa kryzysy jednocześnie, zarówno spadek różnorodności biologicznej, czyli chroni naturalne zasoby, ale i przeciwdziała globalnemu ociepleniu oraz umożliwia redukcję emisji. To jest projekt „Och biznes”. Ochrona mokradeł, wykup najcenniejszych torfowisk w Polsce i objęcie ich ochroną po to, żeby przede wszystkim ochronić i odtworzyć ekosystemy, ale również, aby zastępować emisje, które w tej chwili następują” – mówiła Natalia Owdziej-Pietrzak.

Piwowarek wskazuje, że do najczęściej raportowanych należą inwestycje w nowe technologie oraz odnawialne źródła energii. Banki z kolei wprowadzają w swojej ofercie np. eko kredyt gotówkowy czy lepsze finansowanie dla firm chcących działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i środowiska. Dodaje także, że jeśli firmy nie zaczną raportować ESG, to wypadną z łańcucha dostaw. Stracą na tym również te mniejsze przedsiębiorstwa, których głównym źródłem finansowania są właśnie te duże korporacje.

Natalia Owdziej-Pietrzak tłumaczy, że raportowanie ESG warto wprowadzić już teraz i nie czekać, aż zostanie to odgórnie narzucone. Jest wiele organizacji, które pomagają firmom w przygotowaniu planu dążącego do wprowadzenia neutralności klimatycznej w swoim przedsiębiorstwie. „Jak się ma ten plan, to droga jest prosta, po prostu trzeba zacząć redukować”.

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy