Putin znowu straszy świat. Amerykański przywódca odniósł się do gróźb

Artykuł
The Presidential Press and Information Office CCA 4.0 // David Lienemann Domena Publiczna via Wikipedia Commons

W odpowiedzi na zapowiedź rosyjskiego dyktatora sprzed kilku dni, amerykański prezydent przyznał, że zaniepokojony tym, że Rosja może wysłać taktyczną broń jądrową na Białoruś. "Jeszcze tego nie zrobili", powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu. "To jest niepokojące", dodał.

W sobotę rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni. 

Oświadczenie to wywołało sprzeciw wielu państw, w tym Polski. Zareagowało też NATO, którego służba prasowa podkreśliła, że rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna.

Wielu ekspertów stoi jednak na stanowisku, że Putin dążył do rozlokowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, a głównym celem tych działań jest "pogłębienie kontroli nad Białorusią". Sobotnia zapowiedź Rosji nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.

Przedstawiciele USA zapewniają jednak, że nie dostrzegli dotychczas żadnych oznak, by Rosja faktycznie przemieszczała broń jądrową.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy