Putin uchylił zakaz organizowania manifestacji podczas igrzysk w Soczi

Artykuł
Władimir Putin, prezydent Rosji
KREMLIN.RU/CC

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wydał dekret, uchylający zakaz organizowania w Soczi w czasie trwania zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich manifestacji, nie mających związku z olimpiadą.

Putin zdecydował, że akcje takie jednak mogą być organizowane, ale w porozumieniu z władzami miasta, policją i Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB).

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Peskow przekazał, że prezydent polecił ponadto Komitetowi Organizacyjnemu Soczi-2014, władzom Kraju Krasnodarskiego i merostwu Soczi wskazanie miejsca, w którym demonstracje, w tym protestacyjne, mogłyby się odbywać całkowicie swobodnie.

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 7-23 lutego, a 11. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie - od 7 do 16 marca 2014 roku.

W sierpniu 2013 roku Putin wydał dekret, który faktycznie ustanawiał blokadę Soczi na czas olimpiady. Putin zarządził wtedy, że od 7 stycznia do 21 marca będą tam obowiązywać nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, w tym zakaz wszelkich manifestacji i zgromadzeń publicznych, nie mających związku z igrzyskami.

W sobotę prezydent kontynuował wizytację aren sportowych i obiektów infrastruktury w Soczi. Putin przejechał się specjalnym pociągiem olimpijskim Łastoczka (Jaskółka) z Krasnej Polany, gdzie odbędzie się "śniegowa" część olimpiady, do Parku Olimpijskiego, w którym zaplanowano część "lodową". Tę 40-kilometrową trasę, przebiegającą przez kilkanaście mostów i wydrążonych w skałach tuneli, Jaskółka pokonuje w 45 minut, a przejazd kosztuje 70 rubli (2,15 dolara).

W Parku Olimpijskim prezydentowi pokazano główne Centrum Prasowe, które otworzy swoje podwoje już we wtorek, 7 stycznia, na miesiąc przed otwarciem olimpiady. Będzie ono czynne przez całą dobę. Jest obliczone na jednoczesną pracę 6,5 tys. dziennikarzy. Bezpośrednio przy Centrum Prasowym wybudowano hotel dla przedstawicieli mediów.

Putin obejrzał również fragmenty próby ceremonii otwarcia igrzysk na stadionie olimpijskim Fiszt. Ten obliczony na 40 tys. widzów wielofunkcyjny obiekt został zaprojektowany specjalnie pod kątem tej uroczystości. Prezydentowi zaprezentowano też dekoracje przygotowane na tę uroczystość.

Szczegóły ceremonii trzymane są w tajemnicy. Podano tylko, że rozpocznie się ona o godz. 20.14 czasu moskiewskiego i że - poza sportowcami - weźmie w niej udział ponad 3 tys. osób. Według nieoficjalnych doniesień przewidziany jest udział m.in. światowej sławy muzyków rosyjskich - dyrygenta Walerija Giergijewa, pianisty Denisa Macujewa i altowiolisty Jurija Baszmeta.

Za uroczystość, która potrwa około trzech godzin, odpowiada dyrektor generalny państwowej telewizji Kanał 1 Konstantin Ernst, specjalizujący się w wielkich widowiskach telewizyjnych.

W piątek Putin przebywał w klastrze górskim, gdzie zwiedził nowo wybudowane olimpijskie hotele i osobiście przetestował treningowe trasy narciarskie. Po raz kolejny był w ośrodku Russkije Gorki, gdzie rywalizować będą skoczkowie narciarscy i specjaliści od kombinacji norweskiej.

Budowa tego ośrodka, a przede wszystkim dwóch skoczni narciarskich sprawiła gospodarzom najwięcej problemów. Oddanie tego obiektu do użytku zaplanowano dopiero na 20 stycznia. Przy czym nie jest jasne, czy zostanie on ukończony w 100 proc. W piątek zaawansowanie prac określono na "ponad 90 proc.".

Uczestnicy olimpiady będą rywalizować w 98 konkurencjach 15 dyscyplin sportu. W Klastrze Przybrzeżnym, czyli w Parku Olimpijskim, rozgrywane będą zawody w łyżwiarstwie figurowym, short tracku, łyżwiarstwie szybkim, hokeju na lodzie i curlingu, a w Klastrze Górskim - w narciarstwie alpejskim, biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, bobslejach, saneczkarstwie, skeletonie, narciarstwie dowolnym i snowboardzie.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy