Putin i Poroszenko będą współpracować na rzecz rozejmu

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Petro Poroszenko, zgodzili się na współpracę w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie i ustanowienia efektywnej kontroli na granicy obu krajów – poinformował Pałac Elizejski.

W wyniku długiej rozmowy dwaj prezydenci zgodzili się pracować nad pięcioma punktami, z których pierwszy mówi o przyjęciu porozumienia o dwustronnym zawieszeniu broni między władzami ukraińskimi i separatystami – głosi oświadczenie. Wydano je po czterostronnej rozmowie telefonicznej Putina, Poroszenki, prezydenta Francji Francoisa Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Komunikat po rozmowach wydał też Kreml, który poinformował, że Putin podkreślił wagę przedłużenia zawieszenia broni oraz stworzenia pewnego mechanizmu kontroli nad przestrzeganiem rozejmu, przy aktywnej roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Przywódcy opowiedzieli się za jak najszybszym zorganizowaniem trzeciej rundy konsultacji między przedstawicielami Kijowa i reprezentantami południowo-wschodnich regionów (Ukrainy) – głosi komunikat Kremla.

Putin, Poroszenko, Hollande i Merkel rozmawiali już po raz trzeci w ostatnich dniach; poprzednie wspólne rozmowy telefoniczne przeprowadzili w niedzielę i środę.

Poroszenko przedłużył w sobotę okres obowiązywania przerwania ognia z prorosyjskimi separatystami o 72 godziny, do godz. 22 czasu miejscowego (godz. 21 czasu polskiego) 30 czerwca. Pierwotny rozejm obowiązywał od 20 czerwca do 27 czerwca wieczorem.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy